Canan Karatay açıkladı: Sahurda tok tutan yiyecekler nelerdir?

Sahur
Sahur

Ramazan günlerinin en önemli öğünlerinden biri de sahurdur. Sahurda yenilen yiyecekler gün boyu bizi tok tutması açısından oldukça önemlidir. Peki Ramazan ayında ne yersek bizi tok tutar? Sorunun cevabı Canan Karatay'da.

On bir ayın sultanı Ramazan İslam aleminde sevinçle karşılanırken, Türkiye'de 17 saati bulacak olan oruç ibadetine vücudu hazırlamak için Prof. Dr. Canan Karatay altın değerinde tavsiyelerde bulunuyor.

İşte sahurda yendiğinde gün boyu tok tutacak besinler!

"Yumurta" 24 saat tok tutar

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Canan Karatay sahur sofrasının baş tacı olarak yumurtayı gösteriyor. Karatay, "Sahurda yumurta çok önemli. 3-4 yumurtayı tereyağına kırıp sarısıyla birlikte yiyebilirsiniz. Yumurta ve tereyağından aldığınız enerji, sizi 24 saat tok tutabilir" diyor.
"Yumurta" 24 saat tok tutar Canan Karatay sahur sofrasının baş tacı olarak yumurtayı gösteriyor. Karatay, "Sahurda yumurta çok önemli. 3-4 yumurtayı tereyağına kırıp sarısıyla birlikte yiyebilirsiniz. Yumurta ve tereyağından aldığınız enerji, sizi 24 saat tok tutabilir" diyor.
"Tarçınlı süt" kandaki şeker dengeler

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Tarçın üzerinde yapılan sayısız çalışmanın sonuçları, bir tutam tarçının dahi yemek sonrası insülin tırmanışlarını engelleyip açlıklara son verdiğini gösteriyor.Karatay'ın önerisine göre; sahurda içeceğiniz 1 çay kaşığı tarçın eklenmiş 1 su bardağı yarım yağlı süt, bir sonraki gün daha rahat oruç tutmanızı sağlayacaktır.
"Tarçınlı süt" kandaki şeker dengeler Tarçın üzerinde yapılan sayısız çalışmanın sonuçları, bir tutam tarçının dahi yemek sonrası insülin tırmanışlarını engelleyip açlıklara son verdiğini gösteriyor.Karatay'ın önerisine göre; sahurda içeceğiniz 1 çay kaşığı tarçın eklenmiş 1 su bardağı yarım yağlı süt, bir sonraki gün daha rahat oruç tutmanızı sağlayacaktır.
"Zeytinyağı" 72 saat dinç tutar

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Sahur sofrasında tuzlu yiyeceklerden uzak durmak gerektiğini belirten Karatay, zeytini bundan hariç tutuyor. Prof. Dr. Canan Karatay, sahurda tok tutan yiyecekler listesine zeytin ve zeytinyağının da mutlaka eklenmesi gerektiğini söylüyor. Karatay, "Sahurda zeytin ve zeytinyağı yiyebilirsiniz. Yağın verdiği enerji sizi 72 saat götürür. Dinç tutar, başınız dönmez" açıklamasında bulundu.
"Zeytinyağı" 72 saat dinç tutar Sahur sofrasında tuzlu yiyeceklerden uzak durmak gerektiğini belirten Karatay, zeytini bundan hariç tutuyor. Prof. Dr. Canan Karatay, sahurda tok tutan yiyecekler listesine zeytin ve zeytinyağının da mutlaka eklenmesi gerektiğini söylüyor. Karatay, "Sahurda zeytin ve zeytinyağı yiyebilirsiniz. Yağın verdiği enerji sizi 72 saat götürür. Dinç tutar, başınız dönmez" açıklamasında bulundu.
"Çörekotu" tokluk hissi yaratır

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Çörekotu, İçerdiği sağlıklı yağlarla vücutta tokluk hissi yaratır. Sahurda bir kase yoğurda ya da salatanıza karıştırıp tüketebilirsiniz.
"Çörekotu" tokluk hissi yaratır Çörekotu, İçerdiği sağlıklı yağlarla vücutta tokluk hissi yaratır. Sahurda bir kase yoğurda ya da salatanıza karıştırıp tüketebilirsiniz.
"Süt" tok tutarak açlık hissini bastırır

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Süt önemli bir kalsiyum ve D vitamini kaynağı olması sayesinde, tok tutarak açlık hissini bastırır. Bu yüzden sahurda ve iftarda birer bardak süt tüketmeye özen gösterin.
"Süt" tok tutarak açlık hissini bastırır Süt önemli bir kalsiyum ve D vitamini kaynağı olması sayesinde, tok tutarak açlık hissini bastırır. Bu yüzden sahurda ve iftarda birer bardak süt tüketmeye özen gösterin.
"Maden suyu" en doğru içecek

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Sahurda doğru yiyeceklerin yanı sıra, doğru içecekler de olmalı.Eğer tansiyon probleminiz yoksa, suyun yanı sıra 1 şişe doğal maden suyu da içmeyi ihmal etmeyin.
"Maden suyu" en doğru içecek Sahurda doğru yiyeceklerin yanı sıra, doğru içecekler de olmalı.Eğer tansiyon probleminiz yoksa, suyun yanı sıra 1 şişe doğal maden suyu da içmeyi ihmal etmeyin.
"Fasulye" sahur sofrasının baş tacı

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Fasulye, tokluk hissi sağlayan bir baklagil türüdür;bu yüzden sahur sofrasında baş köşede yer alabilir.
"Fasulye" sahur sofrasının baş tacı Fasulye, tokluk hissi sağlayan bir baklagil türüdür;bu yüzden sahur sofrasında baş köşede yer alabilir.
"Yeşil çay" bedeninizin dostu

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Herhangi bir sağlık probleminiz yok ise, Ramazan'da günde 2–3 fincan yeşil çay içerek kalbinizi ve bedeninizi mutlu edebilirsiniz.Sindirim sisteminin çalışmasına da yardımcı yeşil çayı, tarçın aromasıyla da zenginleştirebilirsiniz.
"Yeşil çay" bedeninizin dostu Herhangi bir sağlık probleminiz yok ise, Ramazan'da günde 2–3 fincan yeşil çay içerek kalbinizi ve bedeninizi mutlu edebilirsiniz.Sindirim sisteminin çalışmasına da yardımcı yeşil çayı, tarçın aromasıyla da zenginleştirebilirsiniz.
"Kefir" sindirim dostu

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Sayısız faydası olan kefir, sindirimi ve hazmı kolay en besleyici içeceklerdendir. Tıpkı yoğurt gibi sindirim sisteminin desteklenmesine yardımcı süt ürünüdür. Yoğurttan daha yoğun olan probiyotik içeriği ile bağırsaktaki iyi huylu bakterilerin artmasına yardımcı olur; kötü huylu bakterilerin yerleşmesini önler.
"Kefir" sindirim dostu Sayısız faydası olan kefir, sindirimi ve hazmı kolay en besleyici içeceklerdendir. Tıpkı yoğurt gibi sindirim sisteminin desteklenmesine yardımcı süt ürünüdür. Yoğurttan daha yoğun olan probiyotik içeriği ile bağırsaktaki iyi huylu bakterilerin artmasına yardımcı olur; kötü huylu bakterilerin yerleşmesini önler.