Fellah Köfte
1 SAAT 25 DAKİKA

Fellah Köfte

Özellikle Güney Doğu Anadolu bölgesinde ana yemek olarak tüketilen sarımsaklı domates sosuyla buluştuğunda yemelere doyum olmayan nefis bir bulgur köftesi, fellah köfte. Ufak tefek farklılıklarla ülkemizin dört bir yanında yapılan fellah köftesi besleyici ve doyurucu gücünü bulgurdan alıyor. Su ile 10 dakikalık bir dinlenme süresinden sonra dağılmaması için eklenen un ve yumurtayla birlikte güzelce yoğrulan bulgur misket şeklinde yuvarlanıyor. Bu esnada kuru soğanla lezzetlenen nefis bir domates püresi de bir kenarda hazırlanıyor. Buharda pişirilen fellah köfteler domates sosuyla buluştuğunda adeta görsel bir şölene dönüşüyor. Dilerseniz sonrasında yoğurt ve maydanozla servis edeceğiniz köfteler sofranıza konuk olmaya hazırlar.
Mantarlı Siyez Pilavı
50 DAKİKA

Mantarlı Siyez Pilavı

Lezzetli olmasının yanı sıra son derece sağlıklı ve pratik bir tarif önerimiz var sizlere... Hem de unutmadan çok az kalorili ve tokluk hissini uzun süre canlı tutan! Genetik özelliği bugüne kadar korunarak gelen siyez bulgurundan hazırlanan pilavdan bahsediyoruz. Bir arada telaffuzu zor ama az kalorili pilav hayal değil elbette. Bunun için tercihimiz, protein seviyesi yüksek siyezden yana. Lif içeriği yüksek, glisemik indeksi düşük olan siyez bulguru buğdayın atası aynı zamanda. Bir çok özelliğiyle de rakipsiz bir tahıl. Bu özel tahılı mantarlı pilav tarifinde değerlendirmek ekstra malzemeler kullanmadan güçlü bir lezzet elde etmek hiç de zor olmadı.
Eklendi
Kıtır Nohutlu Köz Patlıcan OYNAT 00:45
35 DAKİKA

Kıtır Nohutlu Köz Patlıcan

Artık mutfaklarda yenilik vakti! Nohutu pilavdan ayrı düşünemeyen herkesi şöyle alalım. Nohut sevgimizi "Kıtır Nohutlu Köz Patlıcan" tarifimizden önce ve sonra olarak ikiye ayırıyoruz. Mükemmel lezzet uyumuyla bu ikiliyi ister ana öğün ister ara öğün isterseniz de yemeklerinizin yanında tüketebilirsiniz. Düşük kalorili ve sağlıklı tarif arayanlar Kıtır Nohutlu Köz Patlıcan tarifimizi mutlaka deneyin.
Eklendi
Muhallebili Strudel
35 DAKİKA

Muhallebili Strudel

İnce kat kat hamuru ile dillere destan strudel’in kökeni Avusturya Krallığı’na dayanıyor. Strudel, 18. yüzyılda Habsburg İmparatorluğu sırasında popüler olan bir tatlı. En eski Strudel reçetesi 1696 yılında Viyana şehir kütüphanesinde bulunan el yazması bir reçetede yer alıyor. Strudel kelime olarak Almanca kökenli olup “girdap” anlamına geliyor. Kat kat açılan çıtır hamurunun arası meyvelerle doldurarak fırınlanan strudel, adeta yıldızların süslediği gökyüzü gibi eşsiz bir güzelliğe ulaşıyor. İç harcıyla birlikte piştiğinde kat kat açılmış çıtır hamur katları bir harika oluyor. İç harcında vişne, portakal, elma dilimleri kullanarak pek çok strudel tarifi hazırlayıp evdeki malzemeleri israf etmeden değerlendirmenize imkan sunuyor. Buradaki tarifinde olduğu gibi yufka katları arasına meyve yerine çocukluğunuzdan damaklarınıza pelesenk olan muhallebiyi yayıp strudel tarifini naif bir lezzete bürüyebilirsiniz. Fazla uzatmadan muhallebili sturdel tarifimizle baş başa bırakalım sizleri...
Eklendi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Anasayfa Mutfağa Giriş Ara Tarif Defteri Alış Listesi