Kıymalı Tarhana
OYNAT 03:03
45 DAKİKA

Kıymalı Tarhana

İlk olarak 15 yy.’da Kaygusuz Abdal’ın şiirlerinde geçiyor. 1540 yılına ait mutfak defterinde Bursa‘da saray için hazırlanan tarhananın yarma, buğday ve yoğurttan yapıldığı yazmaktadır. Bu tarhanaya başka herhangi bir malzemenin ilave edilip edilmediği yazılmamıştır. Tarhana çuvallarda üç yıl bozulmadan bekleyebildiği ve çorba yaparken kolaylık sağladığı için önemini uzun yıllar korumuştur. Son derece besleyici özelliğe sahip olan kıymalı tarhana küçükten büyüğe herkesin seveceği nefis bir lezzet.
Ispanaklı Mantarlı Kiş
1 SAAT 45 DAKİKA

Ispanaklı Mantarlı Kiş

Besin değeri oldukça yüksek bir o kadar lezzetli bir tarif sizlerle. Ispanaklı mantarlı kiş, zengin malzeme içeriğiyle çok doyurucu bir tarif. Ispanak, mantar, kuru soğan, havuç ve parmesan peyniri ile hazırladığımız ıspanaklı mantarlı kiş oldukça lezzetli ve besleyici. Bütün püf noktalarıyla sizlere sunduğumuz ıspanaklı mantarlı kiş tarifini aşağıdaki adımları izleyerek kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.
Eklendi
Közlenmiş Biberli Salata
10 DAKİKA

Közlenmiş Biberli Salata

Ocakta, fırında ya da mangalda közlediğimiz biberleri börekten, yemeklere pek çok alanda kullandığımız gibi özellikle de ızgaranın yanında meze olarak sıklıkla tercih ediyoruz. Közlenmiş kapya biberi, yoğurt, sarımsak, ceviz ve daha bir çok lezzetle bir araya getirdiğinizde misafirlerinize aperatif soğuk bir meze olarak sunacağınız gibi hafif bir öğün için marul salatanızın içerinde apayrı bir tada kavuşturabilirsiniz. Tercih sizin!
Eklendi
Ev Baklavası
2 SAAT 30 DAKİKA

Ev Baklavası

Tarihi Asurlular'a kadar uzanan baklava, iki hamur arasına kuru meyvelerin serpiştirilip, fırında pişirilmesiyle yapılıyormuş. Bu şekliyle baklava dünyanın çeşitli mutfakları tarafından çok sevilmiş ve değişik şekillerde yapılmıştır. Bugün bildiğimiz türdeki baklavaya ise ilk olarak Şam’da rastlanmaktadır. Şam’dan Antep’e oradan da Anadolu’nun diğer kentlerine yayılmıştır. Antepliler bu tatlının lezzetine lezzet katarak incecik baklava yaprakları arasında bölgede yetişen kaliteli fıstığı kullanmış sonuç olarak da baklava Antep'le özdeşleşmiştir. Ev baklavası ise gevrek hamuru, cevizi ve mis kokan tereyağıyla Antep baklavası karşısındaki hatırı sayılır yerini maharetli Türk kadınları sayesinde korumaya devam edecek.
Eklendi

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Anasayfa Mutfağa Giriş Ara Tarif Defteri Alış Listesi
GZT Haberin ve Bilginin Sosyal Medyası