Dünyanın farklı yerlerinden mutlaka denenmesi gereken 9 sokak lezzeti

Turta
Turta

Seyahatlerde gezilecek yerler kadar en az sokakta satılan yiyecekler de ilgi çeker. Otantik tatların ve ucuz yemek yemenin en keyifli yolu ise tabii ki sokak lezzetleri. Onlar hijyenik mutfaklarda yapıldığında asla lezzetli olmayacak harika yiyecekler... Peki, hangi ülkenin hangi sokak lezzeti meşhur? Fransa'dan Endonezya'ya İngiltere'den Tayvan'a nerede ne yenir? Hadi gelin ülkelerin meşhur sokak yemeklerini beraber keşfedelim.

İstanbul'da simit, kokoreç, nohut pilav, balık ekmek, midye dolma; Diyarbakır'da ciğer, Antalya'da şiş köfte, Bodrum'da döner, İzmir'de boyoz, Zonguldak'ta balık ekmek… Tükürük köftesi, kokoreç, halka tatlı, süt mısır, gevrek simit, kumpir, kestane, kağıt helva, İçli köfte, pilav, turşu… Daha sayalım mı?
Şimdi tanıdık bu lezzetlere bir de dünya sokak lezzetlerinden birkaçını ekleyelim...

Yunanistan'da Souvlaki ve Pita ekmeği

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Şiş anlamına gelen 'souvlaki' et ve sebzelerin şişe geçirilerek kızartılmasıdır. Ekmek arasında kızarmış domates ve garnitürle servis edilir.
Yunanistan'da Souvlaki ve Pita ekmeği Şiş anlamına gelen 'souvlaki' et ve sebzelerin şişe geçirilerek kızartılmasıdır. Ekmek arasında kızarmış domates ve garnitürle servis edilir.
Fransa'da baget ekmeğe sandviç 

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Baget her şeyden önce bir Fransız ekmeğidir.İstediğiniz şeyleri doldurup hazırlattığınız bu sandviç inanılmaz bir sokak lezzetidir.
Fransa'da baget ekmeğe sandviç Baget her şeyden önce bir Fransız ekmeğidir.İstediğiniz şeyleri doldurup hazırlattığınız bu sandviç inanılmaz bir sokak lezzetidir.
Endonezya'da Nasi Goreng 

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  "Kızarmış pirinç" anlamına gelen bu yemek metal kaplarda Endonezya sokaklarının her köşesinde satılıyor. Nasi Goreng 2011 yılında "Dünyanın en lezzetli 50 yiyeceği" listesinde ikinci sırada yer alıyor. İçeriğinde haşlanmış soğan, sarımsak, pirinç sosu, acı domates olan kızarmış pirinç, tavuk, yumurta, ıstakozlarla servise sunulur.
Endonezya'da Nasi Goreng "Kızarmış pirinç" anlamına gelen bu yemek metal kaplarda Endonezya sokaklarının her köşesinde satılıyor. Nasi Goreng 2011 yılında "Dünyanın en lezzetli 50 yiyeceği" listesinde ikinci sırada yer alıyor. İçeriğinde haşlanmış soğan, sarımsak, pirinç sosu, acı domates olan kızarmış pirinç, tavuk, yumurta, ıstakozlarla servise sunulur.
Tayvan'da Dumpling

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Mantıya benzerliği ile dikkat çeken Dumpling, sebze, et veya deniz ürünü ile doldurulmuş hamurun kızarmış, kaynamış veya buharda pişirilmiş halidir.
Tayvan'da Dumpling Mantıya benzerliği ile dikkat çeken Dumpling, sebze, et veya deniz ürünü ile doldurulmuş hamurun kızarmış, kaynamış veya buharda pişirilmiş halidir.
İngiltere'de turta

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Bizler daha çok annelerimizin "elmalı turta"larını bilsek de İngiltere'de turtanın tuzlu, etli, sebzeli çeşitleri de var. İngiltere'nin olmazsa olmaz atıştırmalığı her türü ile yemeye değer.
İngiltere'de turta Bizler daha çok annelerimizin "elmalı turta"larını bilsek de İngiltere'de turtanın tuzlu, etli, sebzeli çeşitleri de var. İngiltere'nin olmazsa olmaz atıştırmalığı her türü ile yemeye değer.
Türkiye'de Şiş Kebap 

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Türkiye'nin medarı iftiharı.. Orta Doğu ve Akdeniz ülkelerinde çok sevilen bu yemek, tavuk ya da etin şişlere geçirilmesi ile yapılır.
Türkiye'de Şiş Kebap Türkiye'nin medarı iftiharı.. Orta Doğu ve Akdeniz ülkelerinde çok sevilen bu yemek, tavuk ya da etin şişlere geçirilmesi ile yapılır.
Meksika'da Taco ve Tostada 

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Tako ve Tastado Meksika ile özdeş bir lezzet. Sebze, peynir, et, deniz ürünü gibi dolgunun mısır külahı içinde servis ediliyor. Yanında domates sosu, soğan ve marul ile tam bir atıştırmalık.
Meksika'da Taco ve Tostada Tako ve Tastado Meksika ile özdeş bir lezzet. Sebze, peynir, et, deniz ürünü gibi dolgunun mısır külahı içinde servis ediliyor. Yanında domates sosu, soğan ve marul ile tam bir atıştırmalık.
Filipinler'de Pakbet ve tavuk etli Adobo

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Pinakbet olarak da bilinen bu yemeğin içinde balık, karides sos içinde haşlanmış domates, fasulye, patlıcan gibi pek çok sebze bulunuyor. Karışımın üzerine sarımsak, soğan ve tarçın eklenerek sebzeler büzüşene kadar pişiriliyor ve tavukla servis ediliyor.
Filipinler'de Pakbet ve tavuk etli Adobo Pinakbet olarak da bilinen bu yemeğin içinde balık, karides sos içinde haşlanmış domates, fasulye, patlıcan gibi pek çok sebze bulunuyor. Karışımın üzerine sarımsak, soğan ve tarçın eklenerek sebzeler büzüşene kadar pişiriliyor ve tavukla servis ediliyor.
Kenya'da Sambussa

                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  
                  Kenya'da çay vakitlerinin vazgeçilmez atıştırmalığı. "Samoosa", "Sambosa", "Samosa" gibi farklı isimleri var. Hamurdan hazırlanan Sambusa kızarmış, sebzeli, patatesli, pirinçli, etli ve tavuklu pişirilir.
Kenya'da Sambussa Kenya'da çay vakitlerinin vazgeçilmez atıştırmalığı. "Samoosa", "Sambosa", "Samosa" gibi farklı isimleri var. Hamurdan hazırlanan Sambusa kızarmış, sebzeli, patatesli, pirinçli, etli ve tavuklu pişirilir.