DÜNYA MUTFAĞINDAN TÜRK MUTFAĞINA KADAR TAMAMI DENENMİŞ RESİMLİ ANLATIMLARLA ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ KOLAY VE LEZZETLİ YEMEK TARİFLERİ GZT.COM YEMEK TARİFLERİ SAYFASINDA. 

20.356 Takipçi
LOKMA HAKKINDA

Evde tereyağ yapmanın püf noktaları nelerdir?

Ev yapımı tereyağı
Ev yapımı tereyağı

Tereyağı, sağlıklı yağlar arasında en sık tüketilen ve en lezzetli yağlardan biri. Peki yemeklerimizde, hamur işlerimizde kullanabileceğimiz en sağlıklı yağlardan biri olan tereyağının en içimize sinen halini kullanmak sizce nasıl olurdu? Elbette ki mükemmel olurdu. İşte bu sebeple sizlere kollarımızı sıvayıp evimizde kendi tereyağımızı kendimiz yapabileceğimizi söylesek.

İçindekiler

En sağlıklı yağlardan biri olan doğal ve katkısız tereyağını oldukça basit yöntemlerle evlerimizde yapabilmemiz için tüm püf noktalarıyla beraber ‘evde tereyağı nasıl yapılır? sorusunun cevabını verdiğimiz bu yazımızla beraber mutfaklarımızda ve tabi ki beslenme düzenimizde yeni ve sağlıklı bir dönem başlıyor.

Eskiden yayık adı verilen büyükçe ve tahtadan yapılan düzeneklerde oldukça meşşakkatli şekilde yapılan tereyağı için günümüzde gerekli olan tek şey; tercihen süt veya yoğurt beraberinde de Lokma’nın püf noktaları. En lezzetli ve en sağlıklı tereyağını yapmak için tüm püf noktaları not ederek mutfaklara girme vakti.

Tereyağı yapımı

• Süt kaymağı için 10 litre süt

• Soğuk su

Ev yapımı tereyağ tarifi

• Öncelikle sütümüzü kaynatarak, kaymağını çıkarıyoruz. Daha sonra soğumaya bıraktığımız sütümüzün kaymağını alarak bir gece boyunca buzdolabında bekletiyoruz.

• Daha sonra buzdolabından aldığımız kaymağımızı derin bir kaba alarak mikser yardımıyla krem şanti kıvamına gelene kadar çırpıyoruz.

• Tereyağı yapımında en önemli ve en sabır isteyen aşama; çırpmak. Krem şanti kıvamına gelmiş kaymağımızı çırpmaya devam ederek lor peyniri kıvamı almasını sağlıyoruz.

• Lor peyniri kıvamına gelmiş kaymağımızda süt ve yağ birbirinden ayrılmaya başladığı an kabımıza 1 su bardağı soğuk su ekliyoruz. Soğuk suyu ekledikten sonra yağ iyice ortaya çıkıyor ve ortaya çıkan yağı bir kenara topluyoruz.

• Daha sonra kabımızın içine bir miktar daha soğuk su ekleyerek tereyağımızı sudan geçiriyoruz ve elimizle hamur şeklinde toparlamaya başlıyoruz.

• Yemeklerimizde, hamur işlerimizde ve kahvaltılarımızda gönül rahatlığıyla tüketebileceğimiz katkısız tereyağımız işte bu kadar pratik bir şekilde hazır!

Tereyağı yapımının püf noktaları

• Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor ki ev yoğurdundan tereyağı yapımı mümkün olduğu halde bizim tavsiyemiz tereyağımızın kesinlikle süt kaymağı ile yapılması yönünde. Aradaki lezzet farkı konusunda Lokma’ya güvenin.

• Çırpma işleminden sonra ekleyeceğiniz suyun soğuk olması en önemli noktalardan biri. Çünkü oda sıcaklığında bir su eklediğiniz takdirde su ve yağ birbirinden ayrılmayacağından tereyağı yapımı mümkün olmayacaktır.

• Sütün kaymağını bir anda çıkarmak yerine toplamayı tercih ederseniz kaymaklarınızı kaplar içerisinde derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

• Tereyağı yapımında kullanacağımız malzemeleri de oda sıcaklığına getirmeyi unutmamamız gerekiyor çünkü su ve yağ birbirinden çok daha kolay bir şekilde ayrılacaktır.