Yaza veda ederken: İstanbul’un mutlaka gidilmesi gereken en iyi 10 dondurmacısı

İstanbul'da mutlaka gidilmesi gereken dondurma mekanları
İstanbul'da mutlaka gidilmesi gereken dondurma mekanları

Meyvelisi, sütlüsü, çikolatalısı her ne çeşidiyle olursa olsun hepimizin sevgilisi olan nadide bir lezzet; dondurma. Sıcak yaz akşamlarının olmazsa olmazı olan dondurma ile ilgili tabuları yıkıp son yıllarda soğuk kış günlerinde de keyifli anlarımıza eşlik ettiğini itiraf etme vakti. İşte bu denli sevdiğimiz bir lezzet söz konusu olunca ‘en iyi dondurma nerede yenir?’ sorusunun cevabını Lokma olarak yine sizler için aradık ve bulduk.

İÇİNDEKİLER

Kimi zaman tek başına, kimi zaman birbirinden nefis tatlıların yanında her ne şekilde olursa olsun tadına doyamadığımız bir lezzet dondurma. Küçüklerin neşesi, büyüklerin çocukluk anılarına dönüş bileti. Tam da bu sebeple meyvelisini yediğimizde direkt o meyveyi, çikolatalısını yediğimizde direkt çikolatanın kendisini yemiş gibi hissettiğimiz birbirinden özel adresleri bu başlık altında topladık ve gerçek dondurmanın tadına varalım istedik.

İstanbul’da mutlaka gidilmesi gereken lezzet rotaları serimize, yaza veda ettiğimiz şu günlerde gerçek dondurma müptelalarına özel her birine ayrı ayrı kefil olabileceğimiz birbirinden başarılı adresleri derleyerek yepyeni bir tat kattık. Bu arada küçük bir sır vermemiz gerekirse en iyi lezzetlere sahip mekanları derlediğimiz yazılarımız genellikle en keyif aldıklarımız.

Girandola- Arnavutköy

Arnavutköy, Girandola
Arnavutköy, Girandola

Girandola birden fazla şubesiyle hizmet verip de birebir aynı lezzeti her şubesinde yakalayan ender mekan zincirlerinden biri ve bizim için yeri apayrı. Özellikle meyveli dondurmaseverlerin neden bu denli sevdiğimizi burada şeftali, limon ve karpuzlu dondurmalarını denedikten sonra anlayacaklarından eminiz.

Arnavutköy Mahallesi, Arnavutköy Bebek Caddesi, No 109, Beşiktaş/İstanbul

Hakiki Roma Dondurmacısı- Yeşilköy

Yeşilköy, Hakiki Roma Dondurmacısı
Yeşilköy, Hakiki Roma Dondurmacısı

Roma dondurması efsanesini bilmeyenimiz yoktur diye düşünüyoruz. Yeşilköy’de artık bir klasik haline gelmiş olan Hakiki Roma Dondurmacısı, gerçek bir dondurma yemek isteyenlerin en sevdiği adreslerden biri. Bir gün Yeşilköy’e yolunuz düşerse bizim en favori lezzetimiz kestaneli dondurmasını denemeden dönmeyin.

Arnavutköy Mahallesi, Arnavutköy Bebek Caddesi, No 109, Beşiktaş/İstanbul

Meşhur Dondurmacı Ali Usta- Moda

Moda, Meşhur Dondurmacı Ali Usta
Moda, Meşhur Dondurmacı Ali Usta

İstanbul’un en sevdiğimiz semtlerinden birinde en sevdiğimiz lezzetlerden biriyle buluştuğumuz Ali Usta, bizim için bambaşka. Cevizli dondurmasını bir başka sevdiğimiz Ali Usta, Kadıköy’de mutlaka gidilmesi gereken en samimi bulduğumuz mekanlardan biri.

Caferağa Mahallesi, Moda Caddesi, No 176/B, Kadıköy/İstanbul

Vero Gelato- Caddebostan

Caddebostan, Vero Gelato
Caddebostan, Vero Gelato

Hazır Kadıköy’den bahsediyor iken listeye yine çok sevdiğimiz Vero Gelato ile devam edelim istedik. Eşsiz bir İtalyan mimarisine sahip Vero Gelato’nun biberiyeli dondurmasını bir defa deneyimleyen birinin bir daha başka bir lezzete kalbinin kapılarını açması bizce çok zor.

Caddebostan Mahallesi, Bağdat Caddesi, No:264, Kadıköy/İstanbul

Cremeria Milano- Nişantaşı

Nişantaşı, Cremeria Milano
Nişantaşı, Cremeria Milano

Tüm dondurma müptelalarının bildiği ve sevdiği o efsane listemizde tabi ki de var. Tam anlamıyla bir İtalyan dondurması yemek isteyenler için hiç şüphesiz önerebileceğimiz ilk adres; Cremeria Milano. Tüm şubelerinde aynı lezzeti muhafaza edebilmeyi başardığından size en yakın Cremeria Milano’ya gidip bizim için bir top vişneli dondurmasından yemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Harbiye Mahallesi, Maçka Caddesi, No 16/C, Şişli/İstanbul

Dondurmino- Karaköy

Karaköy, Dondurmino
Karaköy, Dondurmino

Alaçatı’nın en favori dondurmacılarından biri olan Dondurmino’nun, İstanbul’a geldiğinden haberi olmayan kaldı mı? Çikolatalı dondurma sevenlerin Dondurmino’nun o nefis çikolata parçalı dondurmasını yemeden çikolatalı dondurma yedim dememelerini tavsiye ederiz çünkü gerçek çikolatalı dondurma tam olarak burada.

Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, Fransız Geçidi, No 3, Beyoğlu/İstanbul

Pioppo Gelato- Levent

Levent, Pioppo Gelato
Levent, Pioppo Gelato

Kanyon’da alışveriş maratonunuza soluk verip nefis bir yemek yedikten sonra dondurma keyfi yapmaya ne dersiniz? Bir alışveriş merkezi içinde saklanmış bu gizli lezzet hazinesini hala keşfetmediyseniz çok şey kaybettiniz. Oreolu dondurmasına kalbimizi bıraktığımız Pioppo Gelato’ya yolunuz mutlaka düşmeli.

Kanyon AVM, Zemin Kat, Esentepe Mahallesi, Büyükdere Caddesi, No 185, Beşiktaş/İstanbul

Magnum Store- Caddebostan

Caddebostan, Magnum.
Caddebostan, Magnum.

Tüm dondurmaseverlerin gönlüne taht kurmuş olan Magnum, bu sevgiye bir tık ileriye taşıdı ve Magnum Store’u açtı. Magnum yerken aklımıza gelen tüm keşkeleri bir arada bulup kendi hayalimizdeki dondurmamızı yaratabileceğimiz Magnum Store bizim için hem lezzetli hem eğlenceli en favori mekanlardan biri.

Caddebostan Mahallesi, Bağdat Caddesi, No: 335, Kadıköy, İstanbul

Yaşar Usta’nın Sorbe ve Dondurması- Kadıköy

Doğal ve katkısız gerçek bir dondurma arayanlar burada mı? İşte tam bir klasik haline gelmiş olan Yaşar Usta tam da böyle bir yer. Keçi sütüyle yaptıkları nefis dondurmalarının her çeşidine apayrı hayranlık duyduğumuz Yaşar Usta’ya yolunuzun düşmesini beklemeden mutlaka gitmelisiniz.

Caferağa Mahallesi, General Asım Gürbüz Caddesi, No 92, Kadıköy/İstanbul

Meşhur Büyükdere Dondurmacısı- Sarıyer

Lezzetli mi lezzetli bir rotanın sonuna geldiğimizde kapanışı bir efsane ile yapmak elbette ki en doğrusu olacaktı. İstanbul’un en nostaljik en sevdiğimiz semtlerinden biri olan Büyükdere’de bulunan Meşhur Büyükdere Dondurmacısı bir dondurmaseverin ömründe en az bir defa mutlaka gitmesi gereken tek adres.

Merkez Mahallesi, Şehit Mithat Yılmaz Caddesi, No 20/B, Sarıyer, İstanbul