LUGAT11 Ağustos 1473: Otlukbeli Savaşı - Tarihte Bugün

11 Ağustos 1473: Otlukbeli Savaşı

11 Ağustos 1473: Otlukbeli Savaşı
11 Ağustos 1473: Otlukbeli Savaşı

Otlukbeli Savaşı, Osmanlı İmparatorluğu’nun Anadolu’daki birliği sağlama mücadelesi içerisinde önemli bir yere sahiptir.

Fatih Sultan Mehmed’in Trabzon Rum Devleti’ni ortadan kaldırmasından ve Orta Anadolu’da Karamanoğulları üzerinde hâkimiyet tesis etmesinden sonra doğuda en güçlü rakibi, o sıralarda İran ve Doğu Anadolu’nun önemli bir kısmına sahip olan Akkoyunlu Devleti oldu.

Otlukbeli savaşının yapıldığı alan
Otlukbeli savaşının yapıldığı alan

Akkoyunlular’ın başında bulunan Uzun Hasan, Anadolu’da Osmanlı İmparatorluğu’yla rekabet içinde oldu. Osmanlılarla savaş halindeki Venediklilerle de diplomatik ilişki kurması, Macaristan, Rodos şövalyeleri ve Kıbrıs Krallığı ile de Osmanlı aleyhine ittifak çalışmalarında bulunması Osmanlı İmparatorluğu’yla Akkoyunluları karşı karşıya getirdi.

Uzun Hasan, kendisine sığınan Karamanoğulları’ndan Pîr Ahmed ve Kasım beylerle İsfendiyaroğlu Kızıl Ahmed Bey’in tahrikleri neticesinde 20-30.000 kişilik bir orduyu Osmanlı topraklarına gönderdi. Bu baskın, Fatih Sultan Mehmed’in İran’a büyük gelir temin eden ipek ticareti güzergâhı üzerindeki Tokat’ta oluşturduğu yeni gümrük ihdasına Akkoyunlular’ın bir cevabı niteliği taşıyordu. Akkoyunlu ordusunun Osmanlı topraklarındaki harekâtının haberi İstanbul’a ulaşınca Fatih Sultan Mehmed hemen sefer hazırlıklarına başlanmasını emretti. Bütün kış her iki taraf nihaî karşılaşmanın hazırlıklarını tamamlamaya çalıştı. Otlukbeli tepelerini tutmuş olan Uzun Hasan Osmanlıları zor bir alanda savaşa mecbur tuttu.

Osmanlının çok sayıda esir ele geçirdiği bu savaşta Osmanlı kuvvetleri Akkoyunlu ordusunun merkezini kumanda eden Uzun Hasan’ın üzerine yüklendi. Uzun Hasan, artık mukavemetin mümkün olmadığını anlayınca kaçtı. Babasının kaçtığını ve kardeşinin maktul düştüğünü duyan Uğurlu Mehmed de savaş meydanından çekildi. Otlukbeli Savaşı’nda elde edilen zafer, Timur mağlûbiyetinden sonra doğudan gelecek tehlike korkusu taşıyan Osmanlı İmparatorluğu’na büyük bir moral kazandırdı.

Akkoyunlular bu yenilginin ardından kendilerini bir daha toparlayamadılar ve kısa bir süre sonra tarih sahnesinden çekildiler.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz