LUGAT12 Temmuz 1997: 55. Hükümet, Mesut Yılmaz Başbakanlığında göreve başladı - Tarihte Bugün

12 Temmuz 1997: 55. Hükümet, Mesut Yılmaz Başbakanlığında göreve başladı

12 Temmuz 1997: 55. Hükümet, Mesut Yılmaz Başbakanlığında göreve başladı
12 Temmuz 1997: 55. Hükümet, Mesut Yılmaz Başbakanlığında göreve başladı

1996 yılı Temmuz ayında RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan başkanlığında RP-DYP koalisyonu olarak kurulan 54 üncü Hükümet, 18 Haziran 1997 tarihinde istifa etti.

Erbakan istifa mektubu ile birlikte RP, DYP ve BBP genel başkanlarının görevin Çiller'e verilmesi halinde salt çoğunluğa sahip olacağını savlayan deklarasyonunu da Cumhurbaşkanı'na verdi.

Erbakan istifa mektubu ile birlikte RP, DYP ve BBP genel başkanlarının görevin Çiller'e verilmesi halinde salt çoğunluğa sahip olacağını savlayan deklarasyonunu da Cumhurbaşkanı'na verdi.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ertesi gün ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile ayrı ayrı görüştü ve 20 Haziran'da ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı 55. Hükümeti kurmakla görevlendirdi.

DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, görevin kendisine verilmesini beklerken Yılmaz'ın görevlendirilmesine sert bir tepki gösterdi ve "Devletin kurumları arasındaki dengeyi kuralım derken, bir Çankaya darbesiyle karşı karşıya kaldık." değerlendirmesinde bulundu.

RP Genel Başkanı Necmettin Erbakan ise görevin Yılmaz'a verilmesini "Demokratik kurallara aykırı, yanlış bir karar" olarak değerlendirdi ve "Bugüne kadar hayatı boyunca demokrasiye uygunluk iddiasında bulunan ve buna elinden geldiğince riayet etmeye çalışan Cumhurbaşkanı'nın bu davranışı hatalı bir davranıştır" dedi.

Hükümeti kurmakla görevlendirilen ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, 24 Aralık'ta turlara başladı. İlk olarak TBMM Başkanı Mustafa Kalemli ile görüşen Mesut Yılmaz, daha sonra sırasıyla DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ve son olarak da DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ile bir araya geldi.

Ecevit ve Cindoruk Yılmaz'a tam destek vereceklerini ve hükümette yer alacaklarını açıklarlarken, Deniz Baykal en kısa sürede erken seçim yapılması koşuluyla kurulacak hükümete dışarıdan destek vereceğini bildirdi. Tansu Çiller ise 10 dakika görüştüğü Yılmaz'a olumsuz yanıt verdi.

Erbakan, Çiller ve Yazıcıoğlu, 25 Haziran'da bir basın toplantısı yaparak gelişmeler konusunda Cumhurbaşkanını eleştirdiler ve 155 RP'Iİ, 112 DYP'li, 8 BBP'li ve 3 bağımsızın imzalarını taşıyan, kendilerinin kuracağı hükümete güvenoyu vereceklerini savladıkları isim ve imza listesini Cumhurbaşkanlığına gönderdiler.

Mesut Yılmaz, birlikte koalisyon hükümeti kurmayı düşündüğü siyasi partilerin genel başkanlarıyla görüştükten sonra 30 Haziran Pazar günü Çankaya Köşküne çıkarak 55 inci Hükümeti onaya sundu. ANAP, DSP ve DTP'nin katıldığı, bağımsızların Yalım Erez ile temsil edildiği koalisyon hükümetinin CHP tarafından da dışarıdan destekleneceği açıklandı. Aynı gün Necmettin Erbakan başbakanlığı Mesut Yılmaz'a devretti.

Başbakan Mesut Yılmaz'ın kabinesinde 37 bakan görev aldı. 19 devlet bakanlığının yer aldığı hükümete ANAP 11 devlet bakanlığı, 9 icra bakanlığı olmak üzere 20, DSP bir devlet bakanlığı-başbakan yardımcılığı, beş devlet bakanlığı ve beş icra bakanlığı olmak üzere 11, DTP bir başbakan yardımcılığı, üç devlet bakanlığı, ve bir icra bakanlığı olmak üzere beş bakanlık alırken bağımsız Yalım Erez de Sanayi ve Ticaret Bakanı oldu. DTP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk kendi isteği ile bakanlar kurulu listesinde yer almadı.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz