TARİHTE BUGÜN ANASAYFA 13 MART 2018 LUGAT

13 Mart 1992 Erzincan Depremi

13 Mart 1992 Erzincan Depremi
13 Mart 1992 Erzincan Depremi

Tarihler 13 Mart 1992’nin Ramazan ayı akşamı ve teravih vaktini gösterirken saat 19.20’de Erzincanımız 6.8 şiddetinde ki deprem felaketi ile karşı karşıya kaldı. Bir çok insan teravi namazı vakti gelen felaketin bilincinde olmadan sağa sola kaçışarak ne olduğunu anlamaya çalışıyordu. Akşam saatlerinde meydana gelen felaketin acı bilançosu gündüz yürekleri dağlamıştı.

1939 yılında tarihinin en büyük depremini yaşayan Erzincan insanı 1992 yılında ki deprem ile bu acıyı yeniden yaşayarak, 653 vatandaşı toprağa verirken üç bin 850 kişi enkaz altında kalarak yaralanmıştı. Depremin şiddeti ile Erzincanımız’da dört bin 534 konut ve 954 işyeri ise yerle bir olmuştu. Şimdi bu depremin üzerinden 10 yıl geçti ve Erzincan halkı depremle yaşamayı öğrendi.


13 Mart 92 depreminin ardından şehir merkezinin büyük bir bölümü yerle bir olurken, dünyanın dört bir yanından gelen yardımlar ile bu felaketin yarası sarılmaya başlandı. Devlet desteği ile Erzincan’da toplu inşaatlar başlatılmış ve yıkılan binaların yerine yenileri 3 yıl gibi kısa sürede konuldu. Alt yapısı felç olan, kamu kurumları yıkılan ve yüzlerce evsiz kalan vatandaşın mağduriyetlerinin giderilmesi için dönemin Valisi Recep Yazıcıoğlu ve Belediye Başkanı Talip Kaban tarafından yapılan çalışmalar doğrultusunda, afet kapsamına alınan Erzincan’da her yeni yapılan binalar ve diğer çalışmalar depreme dayanıklı olarak yapılmaya başlandı.

3 görüntülenme

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.