LUGAT17 Eylül Tarihte Bugün: Adnan Menderes idam edildi - Tarihte Bugün

17 Eylül Tarihte Bugün: Adnan Menderes idam edildi

17 Eylül Tarihte Bugün: Adnan Menderes idam edildi
17 Eylül Tarihte Bugün: Adnan Menderes idam edildi

1899 Aydın'da doğdu. Adnan Menderes, cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren her zaman siyasetin içindeydi. Serbest Cumhuriyet Fırkası, Cumhuriyet Halk Partisi ve son olarak Demokrat Parti’de yer aldı. Demokrat Parti ile seçimleri kazanarak 1950-1960 arasında başbakanlık yaptı. 27 Mayıs 1960 darbesi ile iktidardan düşürülmüş ve Yassıada yargılamaları ile idama mahkum edildi. 17 Eylül 1961 tarihinde Adnan Menderes, alelacele idam edildi... Adnan Menderes'in iki arkadaşı aynı zamanda bakanı olan; Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu ise Menderes'den bir gün önce 16 Eylül 1961'de idam edildi. 1990 yılında TBMM tarafından çıkarılan bir kanunla Menderes ve arkadaşlarının itibarları iade edildi.

Adnan Menderes’in son sözleri, "Kimseye dargın değilim. Kırgınlığım yok. Hayata veda etmek üzere olduğum şu anda devletim ve milletime ebedi saadetler dilerim. Bu anda karımı ve çocuklarımı şefkatle anıyorum" olmuştu.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz