LUGAT18 yaşında futbolu bıraktı ancak servetine servet eklemeyi sürdürdü - Bir Hikaye

18 yaşında futbolu bıraktı ancak servetine servet eklemeyi sürdürdü

18 yaşında futbolu bıraktı ancak servetine servet eklemeyi sürdürdü
18 yaşında futbolu bıraktı ancak servetine servet eklemeyi sürdürdü

Mino Raiola dünyaca ünlü bir menajer… O sıradan değil büyük transferlerin arkasındaki adam. Ayrıca transferlerle elde ettiği gelir futbolcuların bonservisleriyle yarışacak türden....

Mino Raiola, 4 Kasım 1967'de İtalya'nın Nocera Inferiore bölgesinde dünyaya geldi. Mino Raiola küçük bir çocuktan ailesi Hollanda'nın Haarlem şehrine göç etti.

Raiola'nın babası ülkeye adım atar atmaz küçük bir sandviç dükkanı açtı. İtalyan yemekleri yerli halkın dikkatini çekti ve sandviç dükkanı önce pizzacıya ardından da son derece şık bir restorana dönüştü. Genç Mino bu dönemde babasına yardım ediyordu. Mino Raiola babasının ticari yeteneği sayesinde bu kadar başarılı olduğunu, onun zekasından çok şey öğrendiğini ifade ediyor. Babası ailesinin maddi durumunu iyileştirirken Mino Raiola şehrin takımı Haarlem'de forma giyiyordu. Ancak Mino Raiola 18 yaşına geldiğinde futbol oynamayı bıraktı.

Mino Raiola'nın ticari zekası onu bulunduğu konuma taşıyan araç oldu.
Mino Raiola'nın ticari zekası onu bulunduğu konuma taşıyan araç oldu.

Babasıyla birlikte çalışmaya başlayan Mino Raiola, bu dönemde hukuk eğitimi almayı planlıyordu. Haarlem Kulübü'nün başkanı her cuma Raiola Ailesine ait olan restoranda yemek yiyordu. Bir yıl önce futbolu bırakan Mino Raiola bir gün dayanamadı ve başkana sert ithamlarda bulundu.

Raiola şu sözlerle o günleri anlatıyor: Haarlem başkanı her cuma günü bizimle yemek yerdi. Her seferinde ona futbola dair hiçbir şey bilmediğini söylerdim. Bir gün beni kenara çekti ve ‘O zaman yönetmeyi sen dene’ dedi. Ve beni sportif direktör olarak görevlendirdi.

19 yaşında sportif direktörlüğe getirilen Raiola için yepyeni bir sayfa açılmış oldu. Ancak bu iş ona göre değildi. Raiola futbolcu transferlerinde aktif rol oynarsa güçlü bir isim olacağını fark etti ve genç yaşında bu işe merak sardı. Tabi şans da yanındaydı. Kısa süre içinde Hollanda'daki bütün futbolcuların İtalya üzerindeki temsil haklarını elde etti.

Ancak Raiola’yu seven kadar sevmeyenlerinde sayısı bir hayli fazla. Bunlardan biri de Manchester United’ın efsane menajeri Sir Alex Ferguson’dı. Ferguson biyografisinde Mino Raiola için “Sadece bir iki tane sevmediğim futbol menajeri var; Mino Raiola da bunlardan biri... O ve ben yağ ile su gibiydik. İlk toplantıdan beri bizimle anlaşmaya niyeti olmadığı belliydi çünkü Raiola, Paul ve ailesine Juventus'u sevdirmeyi başarmıştı” ifadelerini kullandı.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz