LÜGAT23 Nisan 1920: Büyük Millet Meclisi'nin açılışı - Tarihte Bugün

23 Nisan 1920: Büyük Millet Meclisi'nin açılışı

23 Nisan 1920: Büyük Millet Meclisi'nin açılışı
23 Nisan 1920: Büyük Millet Meclisi'nin açılışı

Meclisi Mebusan üyelerini belirlemek için Ali Rıza Paşa hükümeti döneminde seçimler yapıldı. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti üyeleri seçimlerde başarılı oldu ve Heyeti Temsiliye, seçilen milletvekillerinin Meclis-i Mebusan’da “Müdafaa-i Hukuk” adında bir grup oluşturmasını istemekteydi. Buna karşın Meclis-i Mebusan’da böyle bir grup kurulamadı.

Mustafa Kemal, kendisinin Meclis-i Mebusan’ın başkanı seçilmesini ve Anadolu’da süren hareketin yasal olarak tanınmasını istiyordu; ancak 18 Mart 1920’de İngiliz işgal kuvvetleri Meclis-i Mebusan’daki Heyeti Temsiliye milletvekillerini tutukladı ve sürgüne gönderdi.

Bu tutuklamalardan sonra 18 Mart 1920’de Meclis-i Mebusan kapandı. Mustafa Kemal, Meclis-i Mebusan’ın kapatılmasıyla birlikte Heyet-i Temsiliye’yi temsilen meclisi Ankara’da toplanmaya çağırarak 21 Nisan 1920’de bir bildiri yayınladı. Bildiride meclisin 23 Nisan 1920’de Ankara’da toplanacağını duyurdu.

Tarihler 23 Nisan 1920’i gösterdiğinde Hacı Bayram Camii’nde kılınan Cuma namazından sonra topluca Meclis binasına gelindi. Dualarla kurbanlar kesildikten sonra Meclis, saat 14.45’de en yaşlı olan Milletvekili olan Sinop Milletvekili Şerif Bey‘in bir söylevi ile açıldı. Şerif Bey, İstanbul’un geçici olarak yabancılar tarafından işgal edildiğini ve bu suretle “Hilafet Makamı’nın ve Hükümet Merkezi’nin” istiklalini kaybettiğini, bu hale boyun eğmenin ise “ecnebi esaretini kabul” etmek olduğunu söyledi. Hâlbuki öteden beri özgür olarak yaşamış olan Türk Milleti’nin yine de aynı suretle yaşamak istediğini, esir olmayı şiddetle reddettiğini ve bundan dolayı bu meclisin toplandığını söyledi. Sonra, “Milletimizin dâhili ve harici istiklal-i tam dâhilinde mukadderatını bizzat deruhte ve idare etmeye başladığını bütün cihana ilan ederek Büyük Millet Meclisi’ni açıyorum” dedi.

Ertesi gün Mustafa Kemal Atatürk, Meclis huzurunda bir konuşma yaptı. Atatürk, konuşmasında Mondros Ateşkesi’nden 23 Nisan 1920 tarihine kadar geçen zaman içindeki olayları özetledi, aynı gün yapılan seçimle ve 110 oy ve oybirliğiyle Meclis Başkanlığı’na seçildi.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
  • ZPOR
  • BİLİM & TEKNOLOJİ
  • AKTÜEL & KÜLTÜR
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz