LUGAT24 Nisan 2004: Annan planı halk oylaması - Tarihte Bugün

24 Nisan 2004: Annan planı halk oylaması

24 Nisan 2004: Annan planı halk oylaması
24 Nisan 2004: Annan planı halk oylaması

Dönemin BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın 11 Kasım 2002'de sunduğu ve geçen sürede tarafların istek ve önerileri ile dört kez değiştirilerek son şekli verilen 4. Annan planı, 24 Nisan 2004 Cumartesi günü Kıbrıs Türk ve Rum tarafında eşzamanlı referanduma sunuldu. Her iki referandumdan da ''evet'' oyları ''hayır'' oylarından fazla çıkarsa anlaşma Kıbrıslı Türkler ve Rumlar tarafından kabul edilmiş olacaktı.

Kofi Annan
Kofi Annan

New York görüşmelerinde 20 Nisan olarak belirlenen referandum tarihi, 24 Nisan olarak değiştirilmişti. KKTC Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, Annan planını referanduma sunmak için, ''Kıbrıs Sorununun Çözümüne İlişkin Halkoylaması Özel ve Geçici Kurallar Yasa Tasarısı''nı 22 Mart'ta oybirliğiyle kabul etmişti. Dönemin Anamuhalefet Ulusal Birlik Partisi (UBP) milletvekillerinin boykot ettiği ve sadece UBP Grup Başkanvekili Salih Miroğlu'nun görüşlerini ifade etmek için bir süre katıldığı toplantıda, Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Demokrat Parti (DP), Barış ve Demokrasi Hareketi (BDH) ile Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) milletvekillerinin tümü tasarıya olumlu oy vermişti.

Tasarının 9. maddesi şu ifadeleri içeriyordu: ''Seçim ve Halkoylaması Yasası'na uygun olarak Yüksek Seçim Kurulu'nca saptanan ve ilan edilen halkoylaması kesin sonucunda, geçerli oyların yarısından bir fazlasının 'evet' oyu olması halinde, BM Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından taraflara sunulan kuruluş anlaşması ve tüm ekleri, anayasa ve mevzuatı, Kıbrıs Türk Devleti'nin kurucu ortağı olacağı Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Avrupa Birliği'ne katılımı halk tarafından kabul edilmiş sayılır.'

Özetle, Annan Planı, Türk ve Rum kesimleri halinde bölünmüş Kıbrıs Adası'nın bağımsız bir devlet olarak birleştirilmesini öneren Birleşmiş Milletler planıdır.

Plan, Kıbrıs adasının İngiliz üsleri bölgesi haricinde kalan kısımlarının bağımsız ve federal nitelikte bir devlet olacak şekilde birleştirilmesini öngörüyordu. Plan gereğince Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti'ndeki bakanlıkların en az üçte biri Türklerden oluşacaktı. Devlet başkanlığı ve başbakanlık makamları on ayda bir Türkler ve Rumlar arasında değişecekti.

Tarihler 24 Nisan 2004'ü gösterdiğinde Kuzey ve Güney Kıbrıs'ta yapılan referandumlar ile oylamaya sunulan plan, Türk tarafından % 65 kabul gördüğü halde Rum oylarının % 76 red şeklinde olduğundan hayata geçirilememiştir.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz