LUGAT3G, Türkiye'de ilk kez kullanıldı - Tarihte Bugün

3G, Türkiye'de ilk kez kullanıldı

3G, Türkiye'de ilk kez kullanıldı
3G, Türkiye'de ilk kez kullanıldı

Üçüncü nesil anlamına gelen ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından tanımlanan 3G, çeşitli teknolojileri kapsayan bir standartlar ailesi olarak tanımlanır. GSM, EDGE, UMTS, CDMA2000, DECT ve WIMAX gibi bileşenlerin tamamını bünyesinde barındıran 3G, zaman içerisinde teknoloji literatürünün tam ortasında belirginleşmeye başladı. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği üçüncü nesil (3G) mobil telefon standartlarını gelişimin hızlanması, bant genişliğinin artması ve daha geniş uygulamaların desteklenmesi için tanımlamış oldu ve bu bilinirlikle birlikte 3G’nin serüveni de başladı.

3G'nin mobil cihazlar ekseninde kullanılmasına başlandıktan birkaç ay sonra, 30 Temmuz 2009 tarihinde Türkiye'de de aktif olan sistem birçok farklı cihaz için aktif kılındı. 3G de tıpkı 1G ve 2G gibi hücresel bir ağ sistemi kullanıyor. Veri hızı ve güvenlik noktasında farklılık oluşturmayı başaran 3G dünyanın en bilindik teknolojilerinden biri olmayı başarmış durumda.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz