LUGAT7 Kasım 1917: Rusya'da 'Ekim Devrimi' yaşandı - Tarihte Bugün

7 Kasım 1917: Rusya'da 'Ekim Devrimi' yaşandı

7 Kasım 1917: Rusya'da 'Ekim Devrimi' yaşandı
7 Kasım 1917: Rusya'da 'Ekim Devrimi' yaşandı

Rusya’da gerçekleşen Ekim Devrimi, kabaca, geçici hükümetin Çarlık Rusya’sını devirmesiyle 1917 yılında başlayan, 1922’de Sovyetler Birliği’nin kurulmasıyla zirveye çıkan ve 1991’deki çöküşle de son bulan politik bir süreçti.

Ekim devrimi iki safhadan oluşur. Birincisi safhada son Rus çarı II. Nikolay’ın otokrasisi ile yer değiştiren ve onun yerine liberal bir cumhuriyet kurmaya çalışan 1917 Şubat Devrimi gerçekleşmiş, ardından Vladimir Lenin başkanlığındaki Bolşevik parti, Çarlık rejiminden sonra ortaya çıkan geçici hükümete karşı askeri darbe yaparak Sovyet işçileri adına hükümete el koymuştur. Moskova ve St. Petersburg’ta tarihe geçen olaylar gerçekleşirken, kırsal kesimde de köylülerin önderliğinde ve toprakların yeniden paylaşımına dayalı bir hareket vardı.

Her halükarda 1917’de iki belirgin devrim yaşanmıştır; Çar rejim deviren Şubat Devrimive Bolşeviklerin askeri darbeyle gerçekleştirdikleri Ekim Devrimi. İki devrim de köklerini Rusya’nın o dönemdeki politik, sosyal ve ekonomik durumundan almıştır.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz