LUGATAlman Besteci Johann Christian Bac - Tarihte Bugün

Alman Besteci Johann Christian Bac

Alman Besteci Johann Christian Bac
Alman Besteci Johann Christian Bac

Johann Christian Bach klasik tarzın ve senfoni biçiminin gelişmesinde etkili olmuştur

Almanya’nın tam kalbindeki Eisenach kentinin müzik direktörü Johann Ambrosius’un yedinci çocuğu 21 Mart 1685 günü dünyaya gelir. Üç kuşaktır müzikle geçinen ailenin yeni doğan bebeğine Johann Sebastian adı verilir. Amcaları da müzisyen olan Johann Sebastian ilk keman derslerini babasından alacaktır.

Yedi yaşında okula başlayan ve ilk olarak okuma yazmayı ve Latince’yi öğrenen küçük Sebastian on yaşında yetim kalır. Kendisinden on dört yaş büyük olan ve bir kilisede org çalan ağabeyi Johann Christoph onu ailesinin yanına alır ve org çalmayı öğretir. İyi bir soprano sese ve kulağa sahip olan Sebastian on beş yaşındayken Lüneberg müzik okuluna kabul edilir. Üç yıllık eğitiminin ardında da Weimar’daki bir orkestrada keman ve org çalmaya başlar.

Yeteneği ve disiplinli çalışması sayesinde dikkatleri üzerine çeken genç müzisyen kısa süre sonra Arnstadt’daki bir kilisede org çalmaya başlayacaktır. Bağımsız ruhu, kimi zaman dik başlı davranışları nedeniyle kilise yönetimiyle başı derde giren Bach, sık sık yakınlardaki Lübeck kentine izinsiz olarak gidip devrin önde gelen org ustalarından Dieterich Buxtehude’yi izlemektedir.

Yeteneği ve disiplinli çalışması sayesinde dikkatleri üzerine çekmiştir
Yeteneği ve disiplinli çalışması sayesinde dikkatleri üzerine çekmiştir

Sonunda iş değiştirir ve Müllhausen St. Blaise Kilisesi’nde yeni bir göreve atanır. Ancak burada da ortaya koyduğu kompleks müzik aranjmanları ve yenilikçi tarzı nedeniyle yeterince basit ve alışılagelmiş bir müzik icra etmediği için kilise yönetimi tarafından sıkça eleştirilir. Dahi bestecinin en önde gelen bestelerinden“Toccato and Fugue in D minor” bu dönemde hayat bulur.

St. Blaise Kilisesi cemaatinin din ve müzik kavramlarındaki muhafazakârlığı Bach’ın ayrılmasına neden olur ve yirmi bir yaşındayken kuzini Maria Barbara ile evlenen genç müzisyen, Sachen-Weimar Dükü Wilhelm’in sarayındaki yeni görevine başlar. Yirmi iki müzisyenin görev aldığı orkestrada keman ve org çalan Bach, 1714 yılında orkestranın başına geçer. O artık Almanya’nın en önde gelen org yorumcusu olarak da kabul görmektedir.

Köthen yıllarında Bach, Prens Leopold ile uzun seyahatlere çıkar. Bunlardan birinde, evinden üç ay ayrı kaldıktan sonra geri dönen besteciyi kötü bir sürpriz beklemektedir. Giderken sapasağlam bıraktığı eşi Maria Barbara aniden ölmüş, dört çocuğu öksüz kalmıştır. Aradan bir yıl geçtikten sonra, otuz altı yaşındaki besteci yeni tanıştığı genç şarkıcı Anna Magdelena ile evlenir. Aynı günlerde işvereni de evlenir, ancak genç prenses müziğe kocası Prens Leopold kadar ilgi duymamaktadır. Sonuç olarak Bach ve orkestrasının geleceği tehdit altındadır.

Bir İngiliz cerrah tarafından yapılan göz ameliyatı, Bach’ın sağlık durumunu düzelteceğine tamamen kör olmasına yol açar.
Bir İngiliz cerrah tarafından yapılan göz ameliyatı, Bach’ın sağlık durumunu düzelteceğine tamamen kör olmasına yol açar.

Bach dört oğluna iyi bir eğitim sağlayabilmek ve genç karısından yeni doğacak çocuklarının masraflarını karşılayabilmek için bir kez daha iş aramaya başlar. Bu süreç Leipzig’deki St. Thomas Kilisesi’nde orgcu ve eğitmen olarak işe kabul edilmesiyle son bulur. Bach geri kalan yaşamını Leipzig’de sürdürecektir.

Bir İngiliz cerrah tarafından yapılan göz ameliyatı, Bach’ın sağlık durumunu düzelteceğine tamamen kör olmasına yol açar. Bir süre sonra da, ardında yüzlerce beste, ikinci karısı Anna Magdalena’dan ancak altısı hayatta kalabilen 13 yeni çocuk daha bırakarak 28 Temmuz 1750 günü yaşama veda eder.

Bach’ın bazı eserlerinin de dahil olduğu müziklerden geniş bir seçki, 1970’lerde Voyager uzay gemisiyle uzayın derinliklerine gönderilmişti. Ünlü biyolog ve yazar Lewis Thomas’a Dünya’dan uzaya hangi müziğin gönderilmesini isterdiniz diye sorulduğunda, “Johann Sebastian Bach’ın tüm eserlerini gönderirdim” diye yanıtlamıştı. Biraz durakladıktan sonra da, “Ama bu böbürlenmek olurdu” diye eklemişti.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz