LUGATBir değer yatırımcısı: Warren Buffett - Bir Hikaye

Bir değer yatırımcısı: Warren Buffett

Bir değer yatırımcısı: Warren Buffett
Bir değer yatırımcısı: Warren Buffett

Risk yatırımcılığının sektöre hakim olduğu bir dönemde kendi mantalitesiyle hâlâ gündemi belirleyen isim olmayı başaran Warren Buffett, Benjamin Graham'ın öncüsü olduğu "değer yatırımcılığı"nın en başarılı ismi kabul ediliyor. 87 yaşındaki yatırımcı, bugün dünyanın en değerli üçüncü halka arz edilmiş şirketi Berkshire Hathaway bünyesinde yatırım faaliyetlerine devam ediyor.

Henüz çocuk yaşta iken para kazanmak için gerçekleştirdiği yatırımlarla üniversite çağına geldiğinde 100 bin dolarlık bir birikime ulaşan Buffett, Columbia Üniversitesi'nde işletme, New York'ta ise finans bölümünü bitirdi. Columbia'da tanıştığı Benjamin Graham, onu "değer yatırımcılığı" ile tanıştırdı. Graham'ın emekli olduğu 1956 yılında kişisel birikimi 1,5 milyon doları aşan başarılı yatırımcı, aynı yıl kendi yatırım ortaklığını kurdu.

Oluşturduğu yatırım ortaklıklarıyla birlikte 1962'de bir tekstil firması olan Berkshire Hathaway'i satın alan Warren Buffett, şirketin ana iş kolundan beklediği geri dönüşü alamadı ve tekstil operasyonlarını elden çıkarıp sigorta sektörüne yöneldi. 1966'da tamamı satın alınan kasko şirketi Geico, bugün ABD'de sektörün iki numarası konumunda ve Berkshire'ın sigorta alanındaki en önemli şirketi.

Coca-Cola gibi doğru zamanda yaptığı yatırımlar ve devasa birleşme anlaşmalarına müdahalesiyle Berkshire Hathaway şemsiyesi altına sigorta, finans, medya, ulaşım, gıda, ilaç, teknoloji ve enerji başta olmak üzere birçok farklı endüstriden sayısız şirket ekleyen Buffett, hiç yanlış yatırım kararı almamış değil. 2008-2009 krizinden önce enerji piyasasında yaptığı yatırımlar ve krizin doğal akışı Buffet'ın servetinin yaklaşık 25 milyar dolarına mal olmuştu.

Çok çeşitli yatırım kararları almış olmasına rağmen Warren Buffet'ın en şaşırtıcı hamlesi, 11 milyar dolarlık hisse alımı yaparak en büyük hissedarları arasına girdiği IBM yatırımı olmuştu. 2014 yılı öncesine kadar teknolojiden anlamıyor oluşunu öne sürerek bu piyasadan uzak duran milyarder iş adamı, daha sonra IBM'in kurumsal müşteri portföyünü elinde tutma becerisine hayran kalarak böylesine devasa bir yatırımın onayını verdiğini açıklamıştı. IBM'den sonra en büyük teknoloji yatırımı ise Apple oldu.

Buffet'ın bir diğer dikkat çeken yatırımı, Çinli otomotiv şirketi BYD oldu. 2008'de 230 milyon dolar karşılığında yüzde 10 hissesi satın alınan BYD, kısa zamanda yatırımını beşe katladı ve Buffet'ın bu kararını haklı çıkardı. Bugün dünyanın en çok elektrikli araç satışı yapan şirketi olan BYD'nin dünya çapında onbinlerce elektrikli otobüsten oluşan dev bir filosu bulunuyor.

Servetinin büyük bölümünü hayır işlerine bağışlamış olsa da hâlen 87,5 milyar dolarla dünyanın en zengin üçüncü insanı ünvanını elinde bulunduran Warren Buffett, tüm varlıkları 700 milyar doları aşan, yıllık cirosu 250 milyar dolara yaklaşan Berkshire Hathaway'in baş mimari kabul ediliyor. Değer yatırımcılığının örnek şahsiyeti, ilerleyen yaşına rağmen özellikle Çin piyasasını yakından takip ederek yeni yatırımların peşinde koşmaya devam ediyor.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz