LÜGATBir kırık Leyla hikayesi: Neşet Ertaş - Bir Hikaye

Bir kırık Leyla hikayesi: Neşet Ertaş

Bir kırık Leyla hikayesi: Neşet Ertaş
Bir kırık Leyla hikayesi: Neşet Ertaş

Neşet Ertaş, 1938 yılında Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde Abdallar köyünde doğdu. Babası Muharrem Ertaş, Orta Anadolu Abdal Müziği geleneğinin gelmiş geçmiş en büyük ustalarındandı.. 7 kardeşi olan Neşet Ertaş ailenin ikinci çocuğuydu. Çocukluğunda 8 yıl Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Keskin, Yerköy, Kayseri, Yozgat ve köylerini gezdikleri için, okula gidemedi.

Ertaş, daha 5-6 yaşlarında iken; önce keman, sonra da bağlama çalmayı öğrendi. Babası Muharrem Ertaş ile birlikte gittikleri düğünlerde babasına kemanla eşlik etti..

14 yaşında çalışmak için gittiği İstanbul‘da ekmeğini kazanmak için her işi yaptı. Yaptığı işlerde de sesini ve sazını duyanların telkiniyle, 1957 yılında Şençalar Plak tarafından ilk plağı yapıldı. “Neden garip garip ötersin bülbül” türküsü plak olunca Neşet Ertaş efsanesi başladı. Neşet Ertaş bu arada Beyoğlu’nda da bir gazinoda sahneye çıkmaktaydı.

O, bozlak türkülerini feryat olarak nitelerdi. Anadolu insanının acı ve kederini dile getiren yine, o’nun sesiydi..

2 yıl İstanbul’da çalıştı. Sonra Ankara’ya geldi ve sahne hayatına burada devam etmeye karar verdi. Hayatının dönüm noktası olacağını bilmiyordu..

Ertaş, Ankara’da pavyonlarda çalıştığı sırada, yine kendisi gibi bir pavyonda şarkı söyleyen Leyla adında bir kadına aşık oldu.. Kendisi gibi sanatçı olan babası Muharrem Ertaş, Ankara’ya radyoda bozlak okumaya geldiğinde bu aşktan haberdar oldu. Oğluyla Hamamönü’nde müzik mağazasında sohbet ederlerken Leyla içeri girdi ve Muharrem Ertaş‘ın elini öptü. Muharrem Ertaş mağazadan çıktı, oğlunun Leyla ile evlenme isteğine karşı geldi ve şu türküyü yazdı:

Abone Ol Google News
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.