LÜGATBugün Dünya Çocuk Hakları Günü: Çocuklarımızı 'iyi' yetiştirmenin yöntemleri neler? - Tarihte Bugün

Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü: Çocuklarımızı 'iyi' yetiştirmenin yöntemleri neler?

Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü: Çocuklarımızı 'iyi' yetiştirmenin yöntemleri neler?
Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü: Çocuklarımızı 'iyi' yetiştirmenin yöntemleri neler?

Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü. Geleceğimiz olan çocuklarımızın da bir sürü hakkı var. Her şeyden önce yaşamaya ve mutlu olmaya hakkı var. Peki nasıl yetiştirmeliyiz çocuklarımızı? Onları mutlu etmenin, iyi hissettirmenin yolu nelerden geçiyor?

Bugün Dünya Çocuk Hakları Günü! Canımız, geleceğimiz çocuklarımızın her gün iyi olmaya hakkı var. Sadece bir çocuk için geçerli değil bu haklar. Tüm çocukların huzurlu yaşamaya hakkı var.

Özellikle günümüzde çocuk yetiştirmek ona iyi şeyler aşılayabilmek çok önemli. Ne kadar bunu sağlayabiliyoruz? Bu sorgulanır bir durum. Psikologlar bununla ilgili birçok öneri de bulunuyor. Bu öneriler uygulanırsa çocuklarla olan iletişim biraz daha doğru olabilir. Bu sayede onların haklarını da korumuş oluruz.

Bu öneriler neler? Detaylara bakalım:

1. Çocuklarınızı ihmal etmeyin

Çocuklarınızla sık sık zaman geçirmeniz çok önemli. Çoğu psikologun önemsediği konuların başında geliyor bu durum. Onları dinlemelisiniz. Çünkü ihmal edilmiş her çocuk ilerleyen yaşında, daha büyük problemler yaşadığında sizi suçlayabilir. Genelde anne babalar bu konuyu 'çalıştıklarını' söyleyerek geçiştirmeye çalışır. Ancak ilgi görmeyen bir çocuğun mutlu olduğundan söz edilemez.

Çocuklarınızla sık sık etkinlikler yapın.
Çocuklarınızla sık sık etkinlikler yapın.

2. Rol model olun

Siz nasıl davranırsanız çocuklarınızda öyle davranacaktır. Rol model olmak önemli. Çocuklar çok küçük yaşlarda başlıyorlar aslında anne ve babayı izlemeye. Bu yüzden hep daha dikkatli olmanız gerekiyor.

3. Çocuklarınızın yıkıcı duygularını kontrol edin

'Başkalarına değer verme becerisi, öfke, utanma, kıskanma ya da diğer negatif duyguların altında kalabilir' diyor araştırmacılar. Bu duyguları çocukların öğrenmesi gerekiyor. En sık yapılan hata hayal kırıklığına uğramasın diye çocuğun her istediğini yapmak. Ancak bu duyguları ve nasıl başa çıkması gerektiğini öğretmek daha sağlıklı.

Çocuklarınızın duygularını kontrol ederek onları yargılamaya çalışmayın.
Çocuklarınızın duygularını kontrol ederek onları yargılamaya çalışmayın.

4. Sözlerinizi tutun

Çocuklarınıza verdiğiniz sözleri tutun ya da vermemeye çalışın. Eğer sözlerinizi tutmazsanız bu onların güvenini kıracaktır. Üstelik ilerleyen yaşlarda bu durum yalancılığa kadar gidebilir.

5. Önemli biri olduğunu hissettirin

Uzmanların bir diğer önerisiyse çocuklarınıza önemli ve değerli olduğunu hissettirmeniz. Bu her yaşta ihtiyaçken, çocuklar için daha önemli. Onun size yardım edebileceğini, ona güvendiğinizi ve becerikli olduğunu hissettirin. Ayrıca davranışları karşısında onu takdir etmeniz özgüveninin yükselmesinde etkili olur.

Çocuklarınıza karşı pozitif olmanızda onun ruh sağlığı açısından çok önemli.
Çocuklarınıza karşı pozitif olmanızda onun ruh sağlığı açısından çok önemli.

6. Pozitif olun

Aslında en önemlisi bu. Siz ne kadar iyi olursanız çocuğunuz da o kadar huzurlu ve iyi olur. Hayata karamsar değil pozitif bakın. Umut etmekten asla vazgeçmeyin ve çocuğunuzun da vazgeçmesine izin vermeyin.

  • Habere başlamadan önce her çocuğun yaşamaya ve mutlu olmaya hakkı var dedik. Ancak dünyada savaşlardan ve güç çıkarlarından en çok zarar gören çocuklar. Çoğu çocuk aç ve hiçbir çocuğun hakkı değil bu. Tüm çocuklar yaşasın, gülsün ve doyana kadar mutlu olsun.
  • Tüm dünya çocukların olsun. Dünya Çocuk Hakları Günü hep geçerli olsun!
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
  • ZPOR
  • BİLİM & TEKNOLOJİ
  • AKTÜEL & KÜLTÜR
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz