LUGATDünya Türk Kahvesi Günü - Tarihte Bugün

Dünya Türk Kahvesi Günü

Bugün 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü. Kırk yıllık hatrın sahibi olan Türk Kahvesi bugün yurdun çeşitli yerlerinde etkinliklerle kutlanıyor. Kökeni Arap yarımadasına dayanan kahve, yine bir Arap doktor olan Rhazes tarafından bulunmuştur. Bazı araştırmacılara göre kahve adının üretime ilk başladığı Güneybatı Etiyopya'nın Kaffa şehriyle ilgisi olduğunu söylüyor.

Kahvenin tarihçesi, M.S. 850 yılına dayanır. Her şey Kaldi adında, Etiyopyalı bir sığırtmacın, güttüğü keçilerin bir meyveyi yedikten sonra canlanmalarını fark etmesiyle başlamış. Kendisi de bu meyveyi denemeye karar vermiş keçi çobanı ve yedikten sonra duyduğu güç ve mutluluk çok hoşuna gitmiş.

Daha sonra keşişler denemiş bu gizemli meyveyi; ancak acı tadını beğenmediklerinden hepsini ateşe atmışlar. Kısa süre sonra lezzetli aroma burun deliklerine dolunca keşişler çok meraklanmışlar ve kavrulmuş meyvelerden bir içecek demlemişler. Öylesine güzelmiş ki ortaya çıkan içecek, bunu Allah’ın bir hediyesi olarak görmüşler; çünkü bütün gece ayık kalmışlar kahveyi içtikten sonra. Böylece kahve tohumunun ünü, kısa süre içinde bölgede yayılmış. M.S. 1000 yıllarında kahve Yemen’de üretilmeye başlanmış.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARİ-DONUN

veri-politikasi-aciklama veri-politikamizi inceleyebilirsiniz