LUGATDünyaca ünlü besteci Mozart yaşamını yitirdi - Tarihte Bugün

Dünyaca ünlü besteci Mozart yaşamını yitirdi

Dünyaca ünlü besteci Mozart yaşamını yitirdi
Dünyaca ünlü besteci Mozart yaşamını yitirdi

Dünyanın en ünlü sayılı bestekarlarının arasında bulunan Wolfgang Amadeus Mozart, 27 Ocak 1756 yılında Avusturya’nın Salzburg kentinde doğmuştur. Babası Leopold Mozart, Satzburg Başpiskoposu’nun yardımcı müzik direktörlüğünü yapan kemancı ve bestecidir.

Kendi yeteneği ile 3 yaşında piyano 5 yaşında ise beste yapan Mozart, kendisinden 5 yaş büyük olan usta yorumcu ablası ile çalışmalar yapmakta idi. Babasının ablasına gösterdiği uyum sayesinde yeteneğinin farkına varan Leopold Mozart, çocuklarını bu yönde eğiterek onların ün kazanması için çalışmalara başlamıştır. 1

762 yılında iki çocuğu ile yola çıkan baba Mozart, Viyana ve Münih’te çocuklarının eğitim almasını sağladı. Daha sonra 1763 – 1766 yılları arasında Augsburg, Münih, Cologne, Frankfurt, Brüksel, Londra ve Paris arasında yaptıkları turne sonucunda, 15. Luis ve III. George tarafından kabul edildiler. Bu sırada çok ünlü sanatkarlar ile de çalışarak kendilerini geliştirme fırsatı bulmuş oldular. Bu turne sonrasında Mozart ailesi Salzburg a geri döndüler.

Babasının onaylamadığı bir evlilik yaparak, yaptığı evlilik ile babası çok üzmüştür. Evlendikten sonra maddi durumu hiç düzelmeyen ve devamlı borç içinde bir hayat geçirmeye başlamıştır ve yaptığı evlilikte babasını haklı çıkararak, başarılı olamamıştır. 1787 yılında yaptığı besteler ile gereken başarıya ulaşamayan Mozart, giderek kötüleşen maddi durumu nedeni ile babası gibi Mozart ta, sarayda müzikçi olmuştur.

35 yaşında verem hastalığından vefat eden Mozart, yağmurlu bir günde kilisede 6 kişilik bir cenaze töreni düzenlenir, fakat tören sonrasında yağmur nedeni ile cenazeye mezarlığa kadar eşlik edilmeyen Mozart’ın cenazesi, yağan yağmur nedeni ile en yakın dilenci mezarlığını defnedilmiştir. Daha sonra gömüldüğü mezar aransa da ünlü besteci Mozart’ın mezarı bulunamamıştır.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARİ-DONUN

veri-politikasi-aciklama veri-politikamizi inceleyebilirsiniz