LUGATLibya halkını refaha kavuşturan denizci: Turgut Reis - Bir Hikaye

Libya halkını refaha kavuşturan denizci: Turgut Reis

Libya halkını refaha kavuşturan denizci: Turgut Reis
Libya halkını refaha kavuşturan denizci: Turgut Reis

Osmanlı'nın en güçlü denizcilerinden biri olan Turgut Reis, Kanuni Sultan Süleyman tarafından Trablusgarp valiliğine atandı. Yaptığı çalışmalarla denizcilik dışında da başarılı olan Reis, Libya halkı tarafından ölümünden sonra şükranla anıldı.

Turgut Reis, 1485 yılında Menteşe yöresinde fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Mızrak ve ok kullanmaktaki kabiliyetinden dolayı genç yaşta Osmanlı ordusuna alındı. Ordu bünyesinde başarılı bir denizci olan Turgut, 1517 yılında Memluk Sultanlığı seferine katıldı. Kahire’de bulunduğu dönemde Sinan Paşa komutasındaki donanmanın içerisinde yer aldı.

Deniz topçuluğunda ki başarılarıyla dikkat çeken Turgut Reis, çok sayıda başarılı seferden sonra bir kadırganın sahibi ve kaptanı oldu. Bu dönemde Doğu Akdeniz bölgesinde özellikle Venedik Cumhuriyetinin topraklarına ve ticari hatlarına saldırılar düzenledi ve başarılar elde etti.

Barbaros Hayrettin Paşa, Turgut Reis'i yanına aldı

Osmanlı'nın denizlerdeki gücü olan Barbaros Hayrettin Paşa korsanlık yaptığı dönemde Turgut Reis'in denizcilik kabiliyetini fark ederek yanına aldı. Turgut Reis, Osmanlı'nın Hayrettin Paşa'dan sonra en önemli denizcisi olarak biliniyor.

Barbaros'un ölümünden sonra Turgut Reis'e üst düzey bir denizci olmasına rağmen, kendi başına buyrukluğu ve Veziriazam Rüstem Paşa'nın kaptanıderya olan kardeşi Sinan Paşa'ya rakip olarak görüldüğü için üst düzey bir görev verilmedi.

Ancak Kanuni tarafından Trablusgarp fethedilirse bölgenin valiliğinin Turgut Reis'e verileceğinin vadedildiği de rivayet edilir.

Libya halkı Turgut Reis'i şükranla andı

Kaptanıderya Sinan Paşa, Trablusgarp'ın fethinden sonra bölgenin valiliğini bekleyen Turgut Reis'e Trablusgarp Beylerbeyliği'ni vermedi. Hem kendisine rakip olmasından çekindiği için hem de 32 seneden beri bölgede faaliyet gösterdiği için Tacura Valisi Murad Ağa'yı Trablusgarp Beylerbeyliği'ne tayin ettirdi.

Bu sırada Mehdiye de Osmanlı hakimiyetinden çıktı. Valilik bekleyen Turgut Reis, gönlü alınmak için 22 Eylül 1551'de 300 bin akçelik gelirle Karlı ili Sancakbeyliği'ne tayin edildi.

1550 yılında Osmanlı Devlet hizmetine giren Turgut Reis, Batı Akdeniz’deki faaliyetleri ile Avrupa’nın korkulu rüyası haline gelmiştir. Trablusgarp, 15 Ağustos 1551’de Turgut Reis tarafından zapt edilmiş ve bu fetihten sonra “Trablusgarp Fatihi” olarak anılmıştır.
1550 yılında Osmanlı Devlet hizmetine giren Turgut Reis, Batı Akdeniz’deki faaliyetleri ile Avrupa’nın korkulu rüyası haline gelmiştir. Trablusgarp, 15 Ağustos 1551’de Turgut Reis tarafından zapt edilmiş ve bu fetihten sonra “Trablusgarp Fatihi” olarak anılmıştır.

Turgut Reis, burada hizmete devam etti. 1554'te Kaptanıderya Sinan Paşa'nın ölümüyle reisin önündeki en büyük engel kalktı. Bir süre sonra İstanbul'a gelen Turgut Reis, Kanuni'ye kendisine Trablusgarp Valiliği vereceği vadini hatırlattı. Hadım Murad Paşa'nın 1556'da ölümü üzerine Turgut Reis, padişah tarafından 1556'da Libya Valiliği'ne tayin edildi. Trablusgarp beylerbeyiliği sırasında eyaletin imar ve tahkimine çalıştı.

Deniz seferlerine çıkıp Avrupa sahillerini ve Hristiyan gemilerini vurarak elde ettiği ganimetlerle eyaletin refah seviyesini yükseltti. 1565'te şehit olana kadar Libya Valiliği yaptı ve Libyalılar tarafından şükranla anıldı.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz