LUGATNilgün Marmara - Bir Hikaye

Nilgün Marmara

Nilgün Marmara
Nilgün Marmara

1958 yılında İstanbul'da doğa Nilgün Marmara 29 yaşında aramızda ayrıldı.

13 Şubat 1958 yılında İstanbul'da doğan Nilgün Marmara ortaokul ve liseyi Kadıköy Maarif kolejinde bitirdi. Boğaziçi Üniversitesi’ne girdi ve İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okudu. “Sylvia Plath’ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analizi” üzreine tez yazan Nilgün Marmar hayatından ve fikirlerinden etkilendi.

Nilgün Marmara 29 yaşında vefat etti.
Nilgün Marmara 29 yaşında vefat etti.

Nilgün Marmara, şiirlerinde çoğunlukla, 1. tekil kişinin düşle gerçek arasında gidip gelen, kırılgan izlerini kullanmıştır. Bunun dışında şiirlerinde Sylvia Plath’ın da etkiler görülür. Nilgün Marmara'nın arkadaşları, 'Boğaziçi Üniversitesindeyken sürekli umutsuzluk dediğimiz merdivenlerde oturuyordu' derler.

Nilgün Marmara'nın en belirgin özelliği naif olmasıydı.
Nilgün Marmara'nın en belirgin özelliği naif olmasıydı.

Düşle gerçek arasında gidip gelen, kırılgan bir izlekle yazdığı şiirleri çeşitli dergilerde yayımlandı. yakın dostu Cemal Süreya onun şiir yazdığını bile bilmediğini belirtir.

Şiirleriyle sadece kendi kuşağının şairlerini değil, Küçük İskender, Lale Müldür, Orhan Alkaya, Cezmi Ersöz, Ece Ayhan, Gülseli İnal, Onur Göknil ve Serdar Aydın gibi şairleri derinden etkiledi. Çocukları çok seven Nilgün Marmara ablasının kızlarına vurmasına dayanamazdı.

Nilgün Marmara hiç anne olmamıştır.
Nilgün Marmara hiç anne olmamıştır.

77-87 Yılları arasında yazdığı şiirler ‘Daktiloya Çekilmiş Şiirler’ adıyla yayımlandı. Günlükleri ve sağa sola yazdığı notlar Gülseli İnal tarafından bir araya getirilerek ‘Kırmızı Kahverengi Defter’ adıyla bir kitapta toplandı. Gülseli İnal 25 yıl boyunca ailesinin ısrar etmesine rağmen Nilgün Marmara'nın günlüklerini onlara teslim etmemiştir. Mezuniyet tezi Dost Körpe tarafından dilimize çevrildi ve ‘Sylvia Plath’ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analizi’ adıyla Everest Yayınları tarafından kitaplaştırıldı.

Nilgün Marmara eşini çok seviyordu ve bunu yazdığı mektuplarda da belirtmiştir.
Nilgün Marmara eşini çok seviyordu ve bunu yazdığı mektuplarda da belirtmiştir.

Hayatın hiç güzel tarafını tadamayan manik depresif Nilgün Marmara 13 Ekim 1987’de henüz 29 yaşındayken “yaşama karşı ölüm” dedi ve beşinci kattaki evinin, yatak odası penceresinden atlayarak yaşamına son verdi. Geride eşine ve sevenlerine mektup bıraktı. Kırmızı Kahverengi Defter adıyla yayınlanan günlüğünde “hayatın neresinden dönülse kârdır” ifadesi hala herkesi etkileyen bir ifadedir.

Nilgün Marmara'nın en yakın dostları Ece Ayhan, Cemal Süreya ve İlhan Berk'ti.
Nilgün Marmara'nın en yakın dostları Ece Ayhan, Cemal Süreya ve İlhan Berk'ti.

Nilgün Marmara tabiri caizse ‘’Edebiyat Tarihinin Solan Çiceği’’ olarak bilinir. Ölümünden sonra bir sürü iddia ortaya atılmıştır.

Nilgün Marmara arkasında şu kitapları bıraktı:

Nilgün Marmara'nın şiir kitapları

  • Daktiloya Çekilmiş Şiirler (1988)
  • Metinler (1990)
  • Günlük Kitabı:
  • Kırmızı Kahverengi Defter 1993
  • İnceleme Kitabı
  • Sylvia Plath’ın Şairliğinin İntiharı Bağlamında Analizi
BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz