LUGATRus yazar Dostoyevski doğdu - Tarihte Bugün

Rus yazar Dostoyevski doğdu

Rus yazar Dostoyevski doğdu
Rus yazar Dostoyevski doğdu

Rus Klasikleri deyince akla gelen ilk isimlerden olan Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, 11 Kasım 1821’de Rusya’nın başkenti Moskova’da doğdu.

İlköğrenimini Moskova'da tamamladı. Annesinin ölümünün ardından Petesburg Mühendis Okulu'na gönderildi. Arkadaşlarının, sinirli ve aşırı duyarlı bir yapıya sahip olduğu için "Ateş Fedya" lakabını verdikleri Dostoyevski, Petersburg'ta zamanını kitap okuyarak, düşüncelere dalarak, kardeşi Mihail ile muhabbet ederek geçirirdi. Bu okuldaki eğitimini başarıyla bitirince asteğmen rütbesiyle Petersburg'taki İstihkam Müdürlüğü'nde göreve başlayan Dostoyevski, askerlikten nefret ettiği için görevinden yaklaşık bir yıl sonra istifa etti. Bu istifasından sonra yazarlığa başladı.

Ordudan ayrılınca kurgusal roman yazmaya başlayan Dostoyevski, ilk kitabı İnsancıklar'ı 1846 yılında yayınladı. Bu kitabı ilgiyle karşılandı, bazı eleştirmenler tarafından da övgüler aldı. Ünlü eleştirmen Belinsky, romanı okuyunca Dostoyevski'ye, gelecekte büyük bir yazar olacağına dair övgü dolu sözler sarfetti.

Yazarlık konusunda başarılı olunca Gogol esintileri taşıyan “Öteki” adlı kitabı yayımlandı. Bu romanda kullandığı “çift kişilik” teması, Belinsky dahil hiçbir eleştirmence beğenilmedi. Eleştirmenler bu romanı sıkıcı buldu ve alay etti.

1847 senesinde “Ev Sahibesi” adlı romanını yayınlayan Dostoyevski, bu eseri de olumsuz eleştiriler alınca ruhsal çöküntüye düştü ve hasta oldu. Tüm bunlara rağmen yazarlığı bırakmadı ve 1848 senesinde “Beyaz Geceler” ve “Bir Yufka Yürekli” isimli kitapları yayımlandı. “Bir Yufka Yürekli” isimli kitabı, Dostoyevski'ye itibarını yeniden kazandırdı fakat beklediği kadar ilgi görmedi. Şevki kırılan Dostoyevski, yazarlığı bıraktı ve politikayla ilgilenmeye başlayıp genç liberallerin grubuna dahil oldu.

Dostoyevski, 23 Nisan 1849'da devlet aleyhindeki bir komploya karıştığı iddiasıyla ağabeyi ve sekiz arkadaşıyla birlikte tutuklandı. Ölüm cezasına çarptırıldıktan sonra sekiz ay hapis yattı. Hapis hayatından sonra tam idamlar gerçekleştirilecekken af çıktı. Ölüm cezaları, dört sene kürek ve altı sene adi hapis cezasına çevrildi. Bundan sonra Sibirya'daki Omsk Kalesi'ne sürüldü ve burada geçirdiği Sara nöbetleri yüzünden defalarca hastaneye kaldırıldı.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz