LÜGATRus yazar Tolstoy'un doğum günü - Tarihte Bugün

Rus yazar Tolstoy'un doğum günü

Rus yazar Tolstoy'un doğum günü
Rus yazar Tolstoy'un doğum günü

Lev Nikolayeviç Tolstoy 9 Eylül 1828 tarihinde Rusya İmparatorluğu’nda dünyaya geldi.Çok küçük yaşlarda önce annesini sonra babasını kaybetti. Akrabalarının yanında yaşamaya başladı.Genç yaşlarında Fransızcasını ilerletti, Voltaire ve J. J. Rousseau’yu okudu. Bu iki yazarın etkisinde kaldı.

İlk eseri olan Çocukluğum’u Yasnaya-Polyana’da köylülerin arasına katıldığı zamanlarda yazdı. Bir süre sonra orduya girdi ve Kafkasya’ya gitti. Oradaki halkın yoksulluk dolu yaşayışlarını gözlemledi. İlk gerçekçi hikayeleri bu dönemde, bu gözlemler sayesinde oluştu. 1854 senesinde Kırım Savaşı’nda subay olarak görev aldı.

Bir süre sonra askerlikten ayrıldı ve Petersburg’a gitti. Bazı eserlerini, oldukça sakin bir hayat sürdüğü Petersburg’da yazdı. Bu dönemde sakin bir hayat sürse de, içinde yarım kalan, aradığını bulamayan bir his ile yaşamaya çalışıyordu. Batı Avrupa ülkelerinde uzun bir gezintiye çıktı. Almanya, Fransa ve İsviçre’de bulundu. Seyahatin dönüşünde tekrar Yasnaya’ya yerleşti.

Asalet ve lüksten sıkılan Tolstoy, köyünde bir okul kurdu. Bu okul, öğrenim ve öğretim bakımından yepyeni bir okuldu. Burada sürdüğü hayatta huzura kavuştuğuna kanaat getirdikten sonra 1862 senesinde evlendi.

Evlendiklerinde karısı Sophie Behrs 16 yaşındaydı. Tolstoy’un düzenli hayat özlemi, evliliklerinden sonra son buldu. Bu evliliklerinden 12 çocukları oldu. 5’i öldü.

En kuvvetli eserlerinden “Savaş ve Barış” ile “Anna Karenina” bu dönemde yazıldı. En büyük yardımcısı Sophie idi. Öyle ki, “Savaş ve Barış” kitabının düzeltmelerini 12 kez yapmıştır.

Tolstoy’un ilk dönemlerinde Hristiyan olduğu bilinse de, ölümünden kısa bir süre evvel yazdığı ortaya çıkan “Hz. Muhammed Risaleleri” eserinden dolayı, İslam’ı kabul ettiği düşünülmektedir.

ESERLERİ:

Hazin Bir Evliliğin Romanı

Çocukluğum

İlk Gençlik

Gençlik

Sivastopol Serisi

Kazaklar

Savaş ve Barış

Ivan Ilyiç’in Ölümü

Anna Karenina

Kroyçer Sonat

Diriliş

Hacı Murat

Sergi Baba

Efendi ile Uşağı

Kadının Ruhu

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz