LÜGATSağlık konusunda birçok kişiye şifa olurken kanseri atlatmaya çalışan Mehmet Öz - Bir Hikaye

Sağlık konusunda birçok kişiye şifa olurken kanseri atlatmaya çalışan Mehmet Öz

Sağlık konusunda birçok kişiye şifa olurken kanseri atlatmaya çalışan Mehmet Öz
Sağlık konusunda birçok kişiye şifa olurken kanseri atlatmaya çalışan Mehmet Öz

Ünlü Türk hekimi Doktor Mehmet Öz, 3 milyon izleyicisi bulunan TV programı Dr. Öz Show adlı sağlık programıyla, 50 yaşında milyonların gönlüne taht kurdu. Ekonomi dergisi Forbes tarafından 2013 yılında ‘Dünyanın en etkili 100 ismi’ sıralamasında altıncı sıraya yerleşen Türk doktor Mehmet Öz, 1960 Cleveland doğumludur. İlköğrenimini kendisi gibi doktor olan babası Mustafa Öz’ün görev yeri olan Cleveland’da tamamlayan Öz, Harvard Üniversitesi’nden mezun olur. Minimal invasif kalp cerrahisi, tamamlayıcı ilaç, kalp bakımı sonuç analizi ve kalp değişimi ile ilgili araştırmalarda bulunur.

Defalarca Emmy ödülü alan Türk doktor, halen Columbia Üniversitesi Tıp merkezi Kardiyoloji Direktörlüğü’nün yanı sıra Columbia Üniversitesi Doktorlar ve Cerrahlar Fakültesi’nde cerrah olarak mesleğini devam ettirmektedir.

İlköğrenimini kendisi gibi doktor olan babası Mustafa Öz’ün görev yeri olan Cleveland’da tamamlayan Öz, Harvard Üniversitesi’nden mezun olur. Minimal invasif kalp cerrahisi, tamamlayıcı ilaç, kalp bakımı sonuç analizi ve kalp değişimi ile ilgili araştırmalarda bulunur.

Kardiyovasküler cerrahide robot programını ilk uygulayan doktor olan genç bilim adamı olarak tarihe geçen Öz, halen New Jersey’de yaşamaktadır. Akıcı şekilde Türkçe ve İngilizce bilmektedir. Türk ve Amerikan vatandaşı olan Öz, askerliğini de Türkiye’de yapmıştır. ABD’de en iyi kalp cerrahlarından biri olduğu için ünlü Show programcısı Oprah Winfrey’in de dikkatini çekmiştir.

İzlenme rekorları kıran Oprah Show’da sağlık, güzellik, iyi yaşam gibi konularda tam beş yıl izleyicilere tavsiye veren Mehmet Öz, Oprah 2008 yılında kendisini ‘Amerika’nın Doktoru’ diye isimlendirince şöhreti dünyada duyulmaya başlar.

Modacı Donna Karan’dan, ABD eski Başkanı Bill Clinton’a kadar birçok ünlü isimle yakınlık kuran Öz, TV programının yanı sıra radyoda tıp konusunda kısa konuşmalar da yapmakta; gazete ve dergilerde köşe yazıları yazmaktadır. 2010’da yaptırdığı rutin kolonoskopi sırasında bağırsaklarında ‘polip’e rastlanan Öz, alınan patoloji örneğinin polipin adenoma yani iyi huylu tümör olduğunu göstermesiyle sonradan belirebilecek bir kanser ihtimaline karşı ameliyat olarak söz konusu parçayı operasyonla aldırır. Yaşadığı bu talihsiz durumu kızının düğünü olduğu için uzun bir süre kimseye açıklamayan Öz, daha sonrasında kendi televizyon programında kontrole gitmesinden itibaren yaşadığı her aşamayı hayranlarıyla paylaşır.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz