LUGATSavaş dansı: Haka - Bir Hikaye

Savaş dansı: Haka

Savaş dansı: Haka
Savaş dansı: Haka

Yeni Zelanda'ya özgü olarak bilinen Haka dansı onur, güç ve birlik sembolü olarak adlandırılıyor. Bu dans Yeni Zelanda kültüründe bir tür meydan okuma anlamına geliyor. Törensel bir dans olması sebebiyle, cenaze ve kutlamalarda sergileniyor.

Haka dansı en yaygın bilinen tanımıyla ‘Yeni Zelanda’nın yerlisi olan Maorilerin savaş dansı’ olsa da, Yeni Zelanda kültüründe bundan çok daha fazlasını simgeliyor. Çıkış noktası ise savaş dansı olması. Fakat bunun ötesinde, bir kabilenin onurunu, gücünü ve birliğini simgeliyor. Bir tür meydan okuma anlamına geliyor.

Bu açıdan törensel bir ‘dans’; duyguların ortaklaşa ifade edildiği, konu ne olursa olsun birlik mesajı verilen bir ritüel. Bugün hem kutlamalarda hem cenazelerde icra edilebilmesinin sebebi de bu.

Her toplumsal olayda icra ediliyor

Maori kabileleri bu dansı geleneksel olarak bir savaş çağrısı için kullanıyordu. Savaşçılar, savaş alanında rakiplerini korkutmak için saldırgan yüz ifadelerine bürünüyor, gözlerini ‘pörtletip’ dillerini çıkarıyor, korkutucu sesler çıkararak silahlarını sallıyordu. Haka dansının bu dönemdeki bir diğer amacı da, kendi morallerini yükseltmekti: Savaş tanrısını, savaşı kazanmalarına yardım etmeye çağırıyorlardı. Savaş için yapılan bu Haka türüne, ‘peruperu haka’ deniyordu. Haka sırasında telaffuz edilen sözcükler de, o kabilenin atalarını ve tarihini anlatan şiirlerdi.

Zamanla silahlar bırakıldı, kadınlar da katıldı; Haka, Yeni Zelanda toplumunun kendini ifade etme yöntemlerinden biri haline geldi. Düğünler, mezuniyet törenleri, misafirlerin karşılanması, cenazeler, spor müsabakaları gibi hemen her toplumsal olayda icra edilir oldu.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz