LUGATTimur’un laneti - Bir Hikaye

Timur’un laneti

Timur’un laneti
Timur’un laneti

1336’da Özbekistan’da doğan Timur Han 1405’te Çin’e sefere giderken Kazakistan’da ölmüş ve Semerkant’a gömülmüştür.

Sovyet lider Josef Stalin, incelenmesi için Timur’un mezarının açılmasını emreder. Bunun üzerine 19 Haziran 1941’de ünlü antropolog Mikhail Gerasimov’un önderliğinde bir grup, askerler eşliğinde Timur’un mezarını açarak kemiklerini çıkarmak için türbeye gelirler.

Semerkantlılar buna karşı çıkar ve kabir açılmadan önce Gerasimov ve adamlarını Timur’un laneti konusunda uyarırlar. Timur’u mezarında rahatsız edenlerin ülkelerinin başına 3 gün sonra kötü bir şey geleceğini söylerler.

Nitekim Timur’un mezar taşında “Ben ölümden uyandığımda tüm dünya titreyecek,” türbesinin içinde ise “Her kim mezarımı rahatsız ederse benden daha korkunç bir istilacıyı serbest bırakır” yazıları bulunmaktadır.

Ancak Sovyetler buna inanmaz, mezarı açarak kemikleri alırlar. Bundan 3 gün sonra Almanlar Sovyetler Birliği’ne savaş açıp topraklarını işgal etmeye başlar. Bu kanlı savaşta çok sayıda Sovyet ölür. Stalin bu savaş ve verdiği kayıplardan sonra lanete inanmış olsa gerek ki Timur’un kemiklerini 1942’de İslami usullere uygun bir şekilde mezarına gömdürür ve birkaç gün sonra da Stalingrad’da Almanları yenilgiye uğratır.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz