LUGATTürk Havacılık efsanesi Vecihi Hürkuş hayatını kaybetti. - Tarihte Bugün

Türk Havacılık efsanesi Vecihi Hürkuş hayatını kaybetti.

Türk Havacılık efsanesi Vecihi Hürkuş hayatını kaybetti.
Türk Havacılık efsanesi Vecihi Hürkuş hayatını kaybetti.

Türk Havacılık tarihinin kaderini değiştirdiği söylenen, birçok açıdan milat oluşturmayı başaran Vecihi Hürkuş, şimdinin havacılığına baştan sona çok şey katmıştır. 16 Temmuz 1969'da hayatını kaybeden Hürkuş, vefatından sonra bile birçok projesiyle hatırlanmaya, tanınmaya devam etmiştir.

6 Ocak 1896 tarihinde İstanbul’da doğan Vecihi Hürkuş, 1. Dünya Savaşı’na katılmasıyla Türk tarih sahnesindeki yerini almış oldu. Savaşta yaralanması sonucu İstanbul’a dönerek Yeşilköy’deki Tayyare Mektebi’ne girip pilot astsubay rütbesiyle mezun olmayı başardı. Birinci Dünya Savaşı sırasında, “pilot brövesi” almasıyla 7. Tayyare Bölüğü içerisinde Ruslara karşı harekata katılıp hava muharebesinde bir Rus uçağı indiren Hürkuş, uçak düşüren ilk Türk tayyareci unvanını kazandı.

Uçak düşürmesinin ardından Ruslar’a esir düşen Hürkuş, Hazar Denizi’nde yer alan Nargin Adası’ndan yüzerek, İran üzerinden Türkiye’ye kaçmayı başardı ve yurda dönerek 1918 yılı yazında Yeşilköy’de konuşlanan 9. Harp Tayyare Bölüğü’nde görev almaya başladı. Bu bölükte görevli iken bir av uçağı tasarımı üreten Hürkuş’un bu projesi Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imzalanması sonucu yarım kaldı. Sonrasında Kurtuluş Savaşı’na katılan Hürkuş, özellikle İnönü ve Sakarya Savaşı sürecinde oldukça başarılı keşif ve destek uçuşları yapıp bir Yunan uçağı düşürmeyi de başardı.

Yalnızca Türk havacılık tarihinin değil, Türkiye tarihinin en önemli figürlerinden biri olan Hürkuş, tüm hayatını havacılığa adamıştı. Bu adanmışlık, 1930 yılında Kadıköy Fikirtepe’de bir keresteci dükkanı kiralamasıyla tarihe kazınacaktı. Bu kerestecide yalnızca 3 ay gibi bir sürede ilk Türk sivil, ikinci Vecihi uçağını üretmeyi başardı: “Vecihi K-VIX”. İlk uçuşunu 16 Eylül 1930 günü, Kadıköy Fikirtepe’de büyük bir kalabalık ve basın topluluğu karşısında gerçekleştirdi. Bu uçuşun ardından önce Yeşilköy’e ardından da Ankara’ya uçtu.

1954 yılında, ilk sivil havayolu şirketimizi olan “Hürkuş Havayolları”nı kuran Tayyareci Vecihi, 1969 yılında Gülhane AskeriTıpAkademisi Hastanesi’nde vefat etti. Geride binlerce farklı uçak tasarımı, binlerce farklı uçuk teorisi bırakan efsane, halen Türk havacılığının en önemli figürü olarak değerlendiriliyor…

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz