LUGATTürkiye'nin son koalisyon hükümeti: 57. Hükümet kuruldu - Tarihte Bugün

Türkiye'nin son koalisyon hükümeti: 57. Hükümet kuruldu

Türkiye'nin son koalisyon hükümeti: 57. Hükümet kuruldu
Türkiye'nin son koalisyon hükümeti: 57. Hükümet kuruldu

18 Nisan 1999 seçimlerinden 1. parti olarak çıkan DSP tek başına Hükümet kuracak çoğunluğa sahip olmadığı için koalisyon kurma zorunluluğu doğmuştur. En fazla sandalyeye sahip partinin genel başkanı sıfatı ile 3 Mayıs 1999 Cumhurbaşkanı'ndan Hükümeti kurma görevi alan Bülent Ecevit MHP ve ANAP ile görüşmelerde bulunarak bir koalisyon Hükümeti kurma girişimlerine başlamıştır.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit, ikinci parti MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve dördüncü parti ANAP'ın Genel Başkanı Mesut Yılmaz arasında 28 Mayıs 1999 tarihinde imzalanan 57. Cumhuriyet Hükümeti Koalisyon Protokolu ile 57. Hükümet'i kurulmuştur.Bu koalisyonun en önemli özelliği ise bir araya gelmesi tahmin bile edilmeyen DSP ile MHP’nin ilk kez bir koalisyon kurmasıdır.

Koalisyon Protokolünde;Milletimiz, bu tercihi ile, siyasi hayatımıza istikrarsızlık, çatışma ve kutuplaşma yerine, hoşgörü, uzlaşma ve işbirliği ortamının hakim olarak ülke sorunlarına istikrar içinde çözüm üretilmesini arzuladığını göstermiştir. Bu anlayıştan yola çıkan Demokratik Sol Parti, Milliyetçi Hareket Partisi ve Anavatan Partisi, 57. Cumhuriyet Hükümeti’ni oluşturmak suretiyle, ülke sorunlarına çözüm üretme görev ve sorumluluğunu birlikte üstlenerek bir ‘uzlaşma ve atılım hükümeti’ olarak çalışmaya karar vermişlerdir denilmiştir.

AB'ye uyum sürecinde uyum paketlerinin ilk üçü çıkarılmıştır. Bu paket uyarınca idam cezasının kaldırılması ve o dönem gündemde olan PKK lideri Abdullah Öcalan'ında bu kanundan yararlanarak idam edilememesi uzun tartışmalara sebep olmuştur. Türk Medeni Kanunu yeniden ele alınmış ve çıkarılmıştır.

Tarım Bakanlığı'nca, Türk tarım ve hayvancılığı için bir dönüm noktası olarak gösterilen, biyoteknoloji alanında hayvancılığa büyük bir yol katettirecek olan Embriyo transferi çalışması Çukurova Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü tarafından başlatılmıştır.Yine Tarım Bakanlığı'nca Ulusal Çiftçi Kayıt Sistemi kurulmuş ve tarmsal veritabanı oluşturulmıştur.

Bu hükûmetin sonu ise 2001 Türkiye ekonomik krizi ve kara çarşamba olarak da tarihe geçen Cumhuriyet tarihinin en büyük krizi sonunda gerçekleşmiştir. Hem hükûmet, hem de bu hükûmeti oluşturan partiler erken seçim kararı almak zorunda kalarak 3 Kasım 2002 seçimlerinde büyük bir hezimetle meclis dışında kaldılar.

Bülent Ecevit başkanlığındaki son hükümetin yaklaşık üç yıllık görev süresi boyunca kabinenin yarısı değişti; 35 bakanlık koltuğuna değişe değişe 58 bakan oturdu. Böylece Türkiye Cumhuriyeti sıra numarası "57" olan hükümetin koltukları 58 bakan görmüş oldu.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz