LÜGATÜnlü Türk bestecisi Cemal Reşit Rey'in ölüm yıl dönümü - Tarihte Bugün

Ünlü Türk bestecisi Cemal Reşit Rey'in ölüm yıl dönümü

Ünlü Türk bestecisi Cemal Reşit Rey'in ölüm yıl dönümü
Ünlü Türk bestecisi Cemal Reşit Rey'in ölüm yıl dönümü

Cemal Reşit Rey (1904-1985) çoksesli bestecilerin öncülerinden, aynı zamanda bir orkestra şefi, piyanist ve öğretmen olarak da hizmet vermiştir.

İstanbul Şehir Orkestrası'nın kurucusudur. Babası Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli bir diplomat ve yazardır. Babasının görevli bulunduğu Kudüs'te 25 Ekim 1904tarihinde dünyaya gelir. Cemal Reşit Rey çok küçük yaşta müzik yeteneğini belli eder. İlk derslerini annesinden alır ve daha sekiz yaşındayken bir vals besteler.

1913'te ailece Paris'e yerleşirler. Cemal Reşit burada Marguerite Long'dan özel piyano dersleri alır. Birinci Dünya Savaşı sırasında Cenevre'de yaşar ve bu kentin konservatuvarına devam eder. 1920'de yine Paris'e döner. Long'dan aldığı piyano derslerinin yanı sıra Raoul Laparra ile kompozisyon, Gabriel Faure ile müzik estetiği ve Henri Defosse ile orkestra şefliği çalışır. 1923'te Türkiye'de Cumhuriyet ilan edilince Rey yurda dönerek İstanbul Konservatuvarı'nda ders vermeye başlar. Bu arada Şehir Orkestrası'nı kurar. 1938'de Ankara ve İstanbul radyolarında Batı Müziği Bölümü şefliği yapar, "Piyano Dünyasında Gezintiler" programını hazırlayıp sunar. 1949-60 yılları arasında dünyanın çeşitli sanat merkezlerinde orkestralar yönetir.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARİ-DONUN

veri-politikasi-aciklama veri-politikamizi inceleyebilirsiniz