LÜGATUsta Gazeteci Savaş Ay'ın ölüm yıl dönümü - Tarihte Bugün

Usta Gazeteci Savaş Ay'ın ölüm yıl dönümü

Usta Gazeteci Savaş Ay'ın ölüm yıl dönümü
Usta Gazeteci Savaş Ay'ın ölüm yıl dönümü

Savaş Ay, 26 Mart 1954'te İstanbul Üsküdar’da doğdu. Çocukluk yılları İstanbul Üsküdar Selamsız’da geçen usta isim, Marmara Koleji ve Pertevniyal Lisesi’nde okudu. Lise yıllarında Milli Oyunlar ekibi şefliğini yaptı. Babasının aldığı bir kararla lise yıllarında soyadları mahkeme kararı ile annesinin soyadı olan “Ay” oldu. Marmara Üniversitesi İktisat ve idari bilimler Fakültesini bitirdi. Savaş Ay, daha sonra İİTİA’ da (İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi) eğitimi aldı.

Usta gazeteci Savaş Ay, dünyaca ünlü Time ve Bunte dergilerine kapak oldu.
Usta gazeteci Savaş Ay, dünyaca ünlü Time ve Bunte dergilerine kapak oldu.

Gazetecilik mesleğine başlaması

Gazetecilik mesleğine 1974 yılında Dünya gazetesinde muhabir olarak başladı. Daha sonraları Tercüman, Vatan, Milliyet, Sabah, Posta gazetelerinde ve Akajans’ta çalıştı. Takvim gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Uluslararası Muhabir ve Fotoğrafçı olarak Sipapress’te çalıştı. Fotoğrafları Time, Bunte dergilerinde kapak oldu. 1984 yılında Mehmet Ali Birand‘la 32. Günde televizyon haberciliğine başladı.

600'ün üzerinde ödüle layık görüldü

Gazeteci ve televizyon programcısı olarak 600′ün üzerinde ödüle layık görüldü. Bu ödüllerden en ilginç ve en iyisi ise Türkiye gazeteciler cemiyeti 1992 yılın gazetecisi ödülü’ dür.

1993 yılında “A Takımı” adlı bir haber programı yapmaya başladı. ATV, Kanal 6, star tv, TGRT, kanal 1 gibi tv kanallarında A takımının yanı sıra ; Savaş Ay’la show biz”, “Savaş Ay’la tozlu yollar”, “Savaş Ay’la sokak arası”, “studyo 4”, “Savaş Ay’la Muhabir” gibi programlar yaptı fakat A takımından tam 15 sene vazgeçemedi. Bu programla bir çok ilke imza atan Savaş Ay, Ağrı Doğu Beyazıt’a okul kampanyası sebebiyle bir gecede tam 1 trilyon (eski TL) para toplayarak adından uzun yıllar bahsettirdi. Bunun yanı sıra yapmış olduğu “Beyaz Tebeşir” kampanyası ile yine bir çok çocuğun okumalarına sebep olarak yüzlerini güldürdü.

Kitapları

Ay Hikayeleri

Göz Tanığı

Ara Sokak

Sokak Çocuğu

Çamur Şevketin Torunu

Anlat Savaş Abi’ne

2000 yılında Beyazıt Öztürk ve Kerem Alışık‘ında oynadığı “Dansöz” adlı filmin yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını yaptı. Bundan başka filmlerde de oynadı.

1999 yılında Gırtlak kanseri olduğunu öğrendi, sesini kaybetti ve yıllarca kanserle mücadele eden Savaş Ay, 9 Kasım 2013 tarihinde hayatını kaybetti.

Savaş Ay’ın Ulaşcan Ay adında bir oğlu ve bir kızı vardır.

Filmleri

1988 – Üçüncü Göz

1996 – İstanbul Kanatlarımın Altında, ( Oyuncu)

1998 – Eyvah Babam (dizi)

2000 – Dansöz, (Yönetmen, Senarist, Oyuncu)

2000 – Eyvah Kızım Büyüdü (dizi)

2003 – Mühürlü Güller (dizi)

2007 – Maskeli Beşler: Irak

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
  • ZPOR
  • BİLİM & TEKNOLOJİ
  • AKTÜEL & KÜLTÜR
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz