LUGATVeli Ballı, Hollanda'da tarih yazdı - Tarihte Bugün

Veli Ballı, Hollanda'da tarih yazdı

Veli Ballı, Hollanda'da tarih yazdı
Veli Ballı, Hollanda'da tarih yazdı

Veli Ballı, 6 çocuklu bir ailenin ferdi olarak 1949 yılında Muş’un Varto ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğretimini Varto’da bitirdi. 1966 Varto Depremi’nden sonra devlet tarafından Aydın’a gönderildi. Lise öğrenimine burada başlayan Veli Ballı daha sonra Sivas’a gelerek Endüstri Meslek Lisesi’ne kayıt oldu ve öğrenimini burada tamamladı. Aynı dönemde Sivas Demir Spor Kulübünde atletizm hayatına başladı. Daha sonra atletizm hayatını Ankara’da sürdürdü. 1970 ’de yıldızlar kategorisi 1500m Türkiye rekorunu kırdı. Daha sonra uzun mesafe koşularına geçti. 1972’den itibaren maraton koşmaya başladı. Ününü bu dalda yaptı. 1976 ’da Lahor’da yapılan Uluslararası Maraton Yarışması ’nda 2 saat 11 dakika 30 saniyelik derecesiyle birinciliği kazandı ve bu derecesiyle dünya klasmanında altıncı sırayı aldı. 1977 ’de Balkan Maraton Şampiyonluğu’nu kazandı. 1978'de Hollanda'da yapılan 9. Uluslararası Westland Maratonu'nda birinci oldu. 1979 ’da Uluslararası Atina Maratonu ’nda birinciliği elde etti.

Atina yarışından sonra atılan bir manşet.
Atina yarışından sonra atılan bir manşet.

1981 yılında maraton için erken denilecek bir yaşta sporu bıraktı ve ticarete atıldı. O gündür bugündür mütevazı bir yaşam sürüyor. Kendisinden sonra bayrağı Mehmet Yurdadön, Mehmet Terzi gibi maratoncuların devraldı ancak ne onun gibisi geldi, ne de ondan kötü de olsa üst düzey bir maratoncu... Bunun sebebini kendisi şöyle anlatıyor; Çünkü çalışmıyorlar. Bugünkü sporcular tembel. Maraton çok özveri isteyen bir spordur. Ben başarılı olmak için 15 yıl boyunca bir genç kız gibi yaşadım. Her şeyden elimi ayağımı çektim. Kendimi disipline ettim. Akşam 9’da yatar, sabah 6’da kalkar, antrenmanlara başlardım. Bugünün sporcuları böyle bir yaşam tarzına sahip olmak istemiyor.

BEĞEN
YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz