BİR HİKAYE ANASAYFA 06 NİSAN 2018 LUGAT

Yoksulluktan doğan komedi dehası

Yoksulluktan doğan komedi dehası
Yoksulluktan doğan komedi dehası

Komedi filmlerinde Türkçe her zaman İngilizceye göre bizim ülkemizde daha çok rağbet görmekte olsa da, bize Amerikan komedisini sevdiren bir aktör vardı. Onun vücut dilini kullanışındaki ustalık ve mimiklerinde sayısız farklı tiplemeyi canlandırabilmesi bizim bile filmlerini kahkahalarla izlememize sebep olmuştur. Maske, Yalancı yalancı ve Truman Show gibi kült filmleri izlediyseniz kimden bahsettiğimi anlamışsınızdır.

Asıl adı James Eugene olan oyuncu Jim Carrey, 1962 doğumlu Kanada’da doğmuş. Muhasebeci bir babanın oğlu olan Jim, ergenlik döneminde zor zamanlar yaşamış. 13 yaşında babasını kaybedince yaşadıkları evi terk etmek ve annesiyle beraber başka bir yere taşınmak zorunda kalmıştır. Ailenin maddi açıdan çektiği zorluk, Jim’i okul çıkışlarında fabrikada çalışmaya itmiş. Dersten çıktıktan sonra 8 saat boyunca fabrikada kalıyor, akşamları eve döndüğünde yorgun olduğu için de ders çalışmaya vakit bulamıyordu. Ailesine destek olması için artık gerçek hayata atılması ve daha çok para kazanması gerekiyordu. Babasının onu küçükken bir komedi kulübünde sahneye çıkartmasıyla bu alandaki hırsını daha çok arttırdı. Hollywood’a gidip burada komedyenliğe başlayan Jim, stand-up gösterileri yaptıkça daha fazla tanınmaya ve para kazanmaya başlamıştır. Mizah anlayışıyla pek çok kişiyi etkisi altına alan Carrey, komedi alanında bir deha olarak anılmaya başlıyordu. Carrey, girdiği rollere kendisini çok fazla kaptırmaya hatta kelimenin tam anlamıyla kontrolden çıkmaya başlıyordu. Çekimler sırasında rolüne girdiği karakterlerin isimleriyle kendisine hitap edilmesini isteyen Carrey, zamanla sadece çekim sırasında değil her zaman rolüne girdiği karakter gibi davranmaya başlıyordu. Carrey’nin tuhaflıkları çekimler boyunca hep devam ediyordu. Başına kese kağıdı geçirip araba kullanmaya çalışan Carrey, sürpriz olmayacak bir biçimde kaza yaptı. Bunu yaparken de sürekli “Anladım!” diyerek bağırıyordu.

Kafasında poşetle araba kullanmaya çalışan Carrey, yüksek dozda alkol kullanmıştı.


Yaşadığı sıra dışı olaylar onun sinema sektöründe kendine has bir tarzının oluşmasına sebep olmuştur. Filmlerin çekimleri esnasında kendini adeta role kaptıran Jim Carrey, psikolojik olarak dip noktaya gelmeye başlamıştır. 2015 yılında kız arkadaşının intihar etmesi ve ölümünden de kendisini sorumlu tutmasıyla uzun süre kendine gelememiştir.

2 görüntülenme

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.