ABD'nin, 10 sivili öldüren Afganistan'daki son saldırı görüntüleri yayımlandı

ABD'nin Kabil'de "bomba yüklü" şüphesiyle drone ile takip ederek vurduğu olayın görüntüleri New York Times tarafından yayınlandı.
ABD'nin Kabil'de "bomba yüklü" şüphesiyle drone ile takip ederek vurduğu olayın görüntüleri New York Times tarafından yayınlandı.

Amerika’nın Afganistan’dan çekilmeden hemen önce 29 Ağustos 2021'de Kabil’de "bomba yüklü" şüphesiyle vurduğu aracın görüntüleri New York Times tarafından yayımlandı. Aslında araçta su taşıyan yardım derneği görevlisinin öldüğü ABD’nin bu saldırısında 7’si çocuk, 10 kişi hayatını kaybetmişti.

ABD’nin Afganistan'dan çekilme sürecinde Kabil'de düzenlediği hava operasyonunda, terör örgütü DEAŞ mensubu olduğu gerekçesiyle hedef aldığı yardım kuruluşu çalışanı Zemari Ahmadi dahil aile mensuplarından 10 kişinin hayatını kaybettiği saldırı görüntüleri yayımlandı.

  • New York Times (NYT) , ABD Merkez Komutanlığına karşı Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası davası yoluyla 29 Ağustos 2021'de, 7'si çocuk 10 Afgan sivilin drone saldırısıyla "terörist zannedilerek" öldürüldüğü görüntüleri yayımladı.
Drone saldırısı sonrası Zemari Ahmadi'nin vurulan aracı.
Drone saldırısı sonrası Zemari Ahmadi'nin vurulan aracı.

Gazetenin internet sayfasındaki gizlilik yasağı yeni kaldırılan 11 dakikalık görüntüde, ABD'ye ait yardım kuruluşunda çalışan Ahmadi'nin Toyota marka aracının bir yerleşim yerinde evin avlusundan içeri girdiği anların net olarak seçilebildiği görülüyor.

Videonun devamında, ABD'ye ait bir Hellfire füzesinin düşmesiyle etrafı saran ateş topu ve hemen öncesinde avluda çocukların duvarın dışındaki sokakta yürümeleri gözden kaçmıyor.

Görüntülerde ayrıca, patlamadan hemen önce sedan arabanın yolcu koltuğuna girmek için kapıyı açan bir kişiyle avlu içinde hareket eden başka insanlar da tespit ediliyor.

10 sivilin öldürüldüğü saldırının görüntüleri, Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası davası sonucunda yayınlandı.
10 sivilin öldürüldüğü saldırının görüntüleri, Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası davası sonucunda yayınlandı.

NYT daha önce Ahmadi'ye ait görüntüler yayımlamıştı

NYT, Eylül 2021'de ABD'li askeri yetkililerin, patlayıcı taşıdığı iddiasıyla öldürdüğü Afgan vatandaşı Ahmadi'nin, su akmayan evindeki ailesine götürmek üzere beyaz aracının bagajında taşıdığı bidonlara su doldururken kaydedilen görüntülerini yayımlamıştı.

Videonun devamında Ahmadi'nin, California merkezli bir yardım ve lobi grubu olan Nutrition and Education Internatinal (NEI) isimli kuruluşta elektrik mühendisi olarak çalıştığı, bazı Afgan mültecilere dağıtılmak üzere gıda paketleri hazırladığı anlaşılmıştı.

ABD'nin iddia ettiğinin aksine, uzmanlar tarafından incelenen video ve fotoğraflarda, vurulan araçta ikinci patlamanın izine rastlanmaması, patlayıcı madde taşınmadığına delil olarak gösterilmişti.

Olayların ardından ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, aynı aileden hayatını kaybeden 10 kişinin tamamının sivil olduğunu açıklayıp aileden özür dilemiş; ancak aile yakınları ABD'nin taziye ve özrünü kabul etmediklerini belirtmişti.

ABD, Afganistan topraklarını terk ederken, 29 Ağustos'ta Kabil'de "DEAŞ’ın Afganistan kolu DEAŞ/H unsurlarına ait olduğu ve Kabil'deki havalimanına saldırı düzenleyeceği" iddiasıyla, saatlerce havadan takip edilen bir aracın vurulduğunu duyurmuştu.