Arap dünyasından Hindistan'daki "Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli paylaşımlara" tepki

Hazreti Muhammed hakkındaki yorumlarının ardından halk, Hindistan'da düzenlenen protestolarda BJP üyesi Nupur Sharma'yı eleştirdi.
Hazreti Muhammed hakkındaki yorumlarının ardından halk, Hindistan'da düzenlenen protestolarda BJP üyesi Nupur Sharma'yı eleştirdi.

Hindistan'ın iktidar partisinin bir yetkilisinin Peygamber Efendimiz hakkında yaptığı küçük düşürücü yorumlar sebebiyle Ortadoğu'da öfke yayılıyor. Umman ile Katar Şura Meclisi, Hindistan'daki yetkililerin açıklamalarına karşı sağduyu çağrısı yaparken, Hindistan'ın yakın bir müttefiki olan Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan Başbakanı Narendra Modi'nin Bharatiya Janata Partisi'nin (BJP) iki üyesi Nupur Sharma ve Naveen Jindal tarafından geçen hafta yapılan açıklamaları kınayan son Körfez devleti oldu.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Umman ile Katar Şura Konseyi, Hindistan'da iktidardaki Halk Partisi (BJP) üst düzey yetkililerinin Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli ifadeler kullanmasına tepki gösterdi.

BAE Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, BJP Sözcüsü Nupur Sharma'nın hakaret içerikli ifadeleri kınanarak, Hazreti Muhammed'e yönelik bu tarz ifadelerin kabul edilemeyeceği bildirildi.

BAE'nin ahlakî ve insanî değerlerle çelişen tüm uygulamaları ve davranışları reddettiği kaydedilen açıklamada, dinî sembollere saygı gösterilmesi çağrısında bulunuldu.

Daha önce, Kuveyt, Pakistan, Körfez bölgesindeki ve dışındaki diğer Müslüman çoğunluklu ülkeler BJP üyelerinin yorumlarını kınadı.

Karaçi'de BJP üyelerinin İslam dinine karşı yorumlarını protesto eden gösterilerden bir kare.
Karaçi'de BJP üyelerinin İslam dinine karşı yorumlarını protesto eden gösterilerden bir kare.

Umman

Umman resmî ajansı ONA'da yer alan habere göre, ülkedeki Hindistanlı Büyükelçi'ye Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli ifadelerin kınandığı iletildi.

Haberde ayrıca Umman'ın, Hindistan'da hakaret içerikli ifadeler kullanan kişilerin görevden alınmasını memnuniyetle karşıladığı aktarıldı.

Katar Şura Meclisi'nin haftalık toplantısında konuşan Meclis Başkanı Hassan bin Abdullah el-Ganim de Hindistan'da İslam karşıtı nefret söyleminin ve Müslümanlara yönelik baskının arttığını belirtti.

Ganim, "Hindistan makamlarına İslam'a ve Hazreti Muhammed'e yönelik her türlü hakarete karşı koyma" çağrısında bulunurken, Hindistan'daki Müslümanların güvenliğini, huzur ve refahını sağlayarak ibadet özgürlüğünü tesis etmesini istedi.

Hazreti Muhammed'e hakaret içerikli ifadeleri kullananlar görevlerinden alındı

  • Hindistan'da 3 Haziran'da katıldığı bir televizyon programında, İslam dinine ve Hazreti Muhammed'e yönelik hakaret içeren ifadeler kullanan BJP Sözcüsü Nupur Sharma'nın 5 Haziran'da görevine son verildiği ve Yeni Delhi Medya Başkanı Naveen Kumar Jindal'ın da aynı gün partiden ihraç edildiği bildirilmişti.

Tepkiler üzerine Sharma özür diledi

Sharma, gelen tepkiler üzerine Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Kimsenin duygularını incitmek istemedim. Eğer sözlerimle insanları kırdıysam sözlerimi geri alırım." açıklamasında bulunmuştu.

Partiden ihraç edilen Jindal ise partinin verdiği kararın önemini vurgulayarak, kendini partiye adayan bir kişi olduğunu söylemişti.