Batı Şeria'daki gösterilerde İsrail güçleri 28 Filistinliyi yaraladı

Yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini protesto eden gösterilerde İsrail askerleri, 28 Filistinliyi yaraladı.
Yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini protesto eden gösterilerde İsrail askerleri, 28 Filistinliyi yaraladı.

İsrail güçlerinin işgal altındaki Batı Şeria'da yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri karşıtı gösterilere müdahalesinde 28 Filistinli yaralandı, çok sayıda Filistinli atılan gazdan etkilendi.

  • Filistinliler, Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus kentine bağlı Beyta beldesi başta olmak üzere Batı Şeria'nın birçok bölgesinde yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri karşıtı gösteriler düzenledi.

İsrail güçleri göstericilere plastik mermi ve göz yaşartıcı gazla müdahale ederken, Filistinliler taş atarak karşılık verdi.

Filistin Kızılayı Acil Servisler Müdürü Ahmed Cibril, yaptığı yazılı açıklamada, "Sabih Tepesi'nde çıkan arbedede 20 genç plastik mermiyle yaralandı." ifadelerini kullandı.

Sağlık görevlilerinin gazdan etkilenen 72 kişiye sahada müdahale ettiğini belirten Cibril, Nablus kentine bağlı Beyta beldesinde de gazdan etkilenen 17 kişiye ilk yardımda bulunulduğunu belirtti.

Filistin Halk Direniş Komiteleri Kefr Kaddum Beldesi Koordinatörü Murad Iştivi de yaptığı yazılı açıklamada, 6 Filistinlinin plastik mermiyle yaralandığını ve onlarca kişinin gazdan etkilendiğini kaydetti.

El-Halil kentindeki Harem-i İbrahim Camii yakınında yer alan Bab Ez-Zaviye Mahallesi'nde gösteri yapan gençlere İsrail güçlerinin müdahalesi sonucu 16 yaşındaki bir Filistinli plastik mermiyle yaralandı.

Ramallah kentinin kuzeyindeki Sencel beldesinde ise 23 yaşındaki bir Filistinli gerçek mermiyle vuruldu.

Filistin Kızılayından yapılan açıklamada, İsrail askerlerinin olayların yaşandığı bölgedeki yollarda kazı yapması sebebiyle, ambulansların yaralılara ulaşmasında sorun yaşandığı belirtildi.

Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimci saldırısında 4'ü İsrailli 10 kişi yaralandı

Bu arada Batı Şeria'da yüzleri maskeli bir grup Yahudi yerleşimcinin saldırısı sonucu Filistinlilere destek için bölgede bulunan 4'ü İsrailli aktvist 10 kişi yaralandı.

Batı Şeria'nın Nablus kentine bağlı Burin kasabasında, İsrail yönetiminin el koyma tehdidi altındaki arazilere zeytin ağacı dikmek üzere olan Filistinli çiftçilere destek için gelen kişiler, Yahudi yerleşimcilerin saldırısına uğradı.

Gazze ve Batı Şeria'nın işgaline karşı olan Hahamlar İnsan Hakları Derneğinin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, maskeli Yahudi yerleşimcilerin, sopalar, taşlar ve gaz kullanarak dernek üyelerine saldırdığı belirtildi.

Açıklamada, aktivistlerin ve çiftçilerin darbedilip taşlandıkları ve bir aracın da ateşe verildiği belirtilerek, bir gönüllünün şu ifadelere yer verdiği aktarıldı:

Bizi öldürebilirler. Çok yaralı var. İsrail Yahudi terörizmine ne zaman son verecek?

Olayla ilgili yayımlanan görüntülerde de yüzleri maskeli 15 Yahudi yerleşimcinin, İsraillilere doğru koştuğu, arabalarını yaktığı, sopa ve taşlarla onlara saldırdığı görülüyor.

Saldırıya tepkiler

Filistin hükümeti, yabancı aktivistlere yönelik Yahudi yerleşimcilerin saldırılarını kınadı.

  • Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye'nin ofisinden yapılan yazılı açıklama, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası insan hakları örgütlerini, Yahudi yerleşimcilerin dayanışmacı yabancı aktivistlere yönelik saldırılarını kınamaya çağırdı.

Iştiyye, uluslarası topluma, "aşırılık yanlılarının ve onların arkasındaki aşırı sağcı liderlerin saldırganlık, cinayet, yağmalama ve yerleşim iştahını dizginlemek için çalışma" çağrısında bulundu.

İsrail Meclisindeki Ortak Arap Listesi lideri Eymen Avde de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yerleşimci şiddetinden İsrail hükümetini sorumlu tuttu.

Şiddet görüntülerinin, "suçluların hükümet desteği almasının sonucu" olduğunu savunan Avde, "İşgalin derinleştirilmesi politikası, yerleşimci şiddetinin temelidir." ifadelerini kullandı.

İsrail'in 1967'de işgal ettiği Batı Şeria'da 250'den fazla yasa dışı Yahudi yerleşim birimi bulunuyor. Bu yerlerde ikamet eden yaklaşık 500 bin Yahudi yerleşimci, Batı Şeria'da işgal altında yaşayan Filistinliler için hayatı daha da zor hale getiriyor.

Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki Filistin topraklarında bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.