Bu dağda bir şair uyuyor

Halil Cibran
Halil Cibran

Birçok kitabı Türkçeye de çevrilen Lübnanlı ünlü şair Halil Cibrân öldükten sonra doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği Bşarri’deki Mar Sarkis Manastırı’na defnedilmeyi vasiyet etti. Lübnan Kültür Bakanlığı sadece bu vasiyeti yerine getirmekle kalmadı, aynı zamanda manastırı satın alarak “Halil Cibrân Müzesi” haline getirdi. Cibrân bugün, manastırın alt katındaki bir mağarada, taşın içine oyulmuş mezarında yatıyor.

Birçok kitabı Türkçeye de çevrilen Lübnanlı ünlü şair Halil Cibrân, 10 Nisan 1931’de New York’ta hayatını kaybetmişti. Genç yaşta yakalandığı karaciğer kanseri, onu memleketinden binlerce kilometre uzakta, uzun süre yatağa mahkûm bıraktı. Öldüğünde henüz 48 yaşındaydı.


Halil Cibran'ın çocukluğunu geçirdiği Bşarri kasabası.
Halil Cibran'ın çocukluğunu geçirdiği Bşarri kasabası.

Lübnan’ın dağlık kesiminde yer alan Bşarri kasabası, Cibrân’ın doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği yerdi. Cibrân, hastalığı ağırlaşınca, öldükten sonra Bşarri’deki Mar Sarkis Manastırı’na defnedilmeyi vasiyet etti. Cibrân, çocukluğunda manastırın esrarengiz geçit ve tünellerinde oynadığı oyunları ömrü boyunca unutmamıştı.

  • Lübnan Kültür Bakanlığı sadece bu vasiyeti yerine getirmekle kalmadı, aynı zamanda manastırı satın alarak “Halil Cibrân Müzesi” haline getirdi. Cibrân bugün, manastırın alt katındaki bir mağarada, taşın içine oyulmuş mezarında yatıyor.

Lübnan Kültür Bakanlığı tarafından "Halil Cibran Müzesi" haline getirilen Mar Sarkis Manastırı.
Lübnan Kültür Bakanlığı tarafından "Halil Cibran Müzesi" haline getirilen Mar Sarkis Manastırı.

Beyrut’tan yaklaşık 2 saatlik bir araç yolculuğuyla ulaşılan Bşarri, nefes kesen tabiat güzelliğiyle ünlü Kadişa Vadisi’nin kuzey ucunda, bin 500 metrelik bir rakımda yer alıyor. Halil Cibrân’ın kabrini barındıran Mar Sarkis Manastırı ise, Bşarri merkezinden daha da yukarıda. Özellikle yolların yetersizliği nedeniyle, buraya gitmek isteyenleri zorlu bir yolculuk bekliyor. Ama yolun sonunda ulaşılan güzellik için, bu zahmete kesinlikle değer.