MalumatBu dağda bir şair uyuyor

Bu dağda bir şair uyuyor

TAHA KILINÇ DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
Bu dağda bir şair uyuyor
Halil Cibran
BEĞEN

Birçok kitabı Türkçeye de çevrilen Lübnanlı ünlü şair Halil Cibrân, 10 Nisan 1931’de New York’ta hayatını kaybetmişti. Genç yaşta yakalandığı karaciğer kanseri, onu memleketinden binlerce kilometre uzakta, uzun süre yatağa mahkûm bıraktı. Öldüğünde henüz 48 yaşındaydı.

Halil Cibran'ın çocukluğunu geçirdiği Bşarri kasabası.
Halil Cibran'ın çocukluğunu geçirdiği Bşarri kasabası.

Lübnan’ın dağlık kesiminde yer alan Bşarri kasabası, Cibrân’ın doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği yerdi. Cibrân, hastalığı ağırlaşınca, öldükten sonra Bşarri’deki Mar Sarkis Manastırı’na defnedilmeyi vasiyet etti. Cibrân, çocukluğunda manastırın esrarengiz geçit ve tünellerinde oynadığı oyunları ömrü boyunca unutmamıştı. Lübnan Kültür Bakanlığı sadece bu vasiyeti yerine getirmekle kalmadı, aynı zamanda manastırı satın alarak “Halil Cibrân Müzesi” haline getirdi. Cibrân bugün, manastırın alt katındaki bir mağarada, taşın içine oyulmuş mezarında yatıyor.

Lübnan Kültür Bakanlığı tarafından ''Halil Cibran Müzesi'' haline getirilen Mar Sarkis Manastırı.
Lübnan Kültür Bakanlığı tarafından ''Halil Cibran Müzesi'' haline getirilen Mar Sarkis Manastırı.

Beyrut’tan yaklaşık 2 saatlik bir araç yolculuğuyla ulaşılan Bşarri, nefes kesen tabiat güzelliğiyle ünlü Kadişa Vadisi’nin kuzey ucunda, bin500 metrelik bir rakımda yer alıyor. Halil Cibrân’ın kabrini barındıran Mar Sarkis Manastırı ise, Bşarri merkezinden daha da yukarıda. Özellikle yolların yetersizliği nedeniyle, buraya gitmek isteyenleri zorlu bir yolculuk bekliyor. Ama yolun sonunda ulaşılan güzellik için, bu zahmete kesinlikle değer.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN

1980 doğumlu. İslâm dünyasının dünü, bugünü ve yarınıyla ilgili okumalarını sürdürüyor.

BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz