İsrail, acil tıbbi ekipmanların Gazze Şeridi'ne girişini engellemeyi sürdürüyor

İsrail, teşhis amaçlı tıbbi cihazların Gazze'ye girişini engellemeye devam ediyor
İsrail, teşhis amaçlı tıbbi cihazların Gazze'ye girişini engellemeye devam ediyor

İsrail işgal güçleri, tıbbi ekipman ve yedek parçaların kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ne girmesini engellemeye devam ediyor.

İsrail'in aylardır alıkoyduğu teşhis amaçlı tıbbi cihazların Gazze Şeridi'ne girişini engellemeye devam ettiği belirtildi.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Tıbbi Görüntüleme Birimi Müdürüİbrahim Abbas yaptığı açıklamada, bu durumu "hastaların tedavi haklarının" ihlali olarak değerlendirdi.

"İsrail, teşhis amaçlı tıbbi cihazların, oksijen üretim istasyonunun ve cihazları onarmak için yedek parçaların Gazze'ye girişini engellemeye devam ediyor." ifadelerini kullanan Abbas, bu durumun devam etmesinin, Gazze Şeridi'nde artan Kovid-19 salgınıyla mücadele için gereken hazırlıkları olumsuz etkileyeceğine işaret etti.

İsrail işgal makamları, bu yolla Gazze Şeridi'ndeki hastalara karşı 'yavaş ölüm' politikasını benimsiyor.

Filistinli yetkili, İsrail makamlarının bir yıldan uzun süredir sekiz radyografi ekipmanının girişini engellediğine de dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı çeşitli vesilelerle İsrail tarafından alıkonulan tıbbi cihazların Gazze Şeridi'ne teslim edilmesini talep ediyor.

  • Ayrıca Bakanlık, İsrail ablukası nedeniyle 15 yıldan fazla bir süredir ilaç, malzeme ve tıbbi cihaz eksikliği nedeniyle krizle karşı karşıya olduğunu defalarca duyurmuştu.

İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi'ni 2006'dan bu yana kara, deniz ve havadan abluka altında tutuyor.