İsrail ordusu, gerçekleşen saldırıların ardından Batı Şeria'ya takviye kuvvet yolluyor

İsrail ordusu Yeşil Hat yakınındaki bölge, Kudüs ve mahalleleri, büyük Yahudi yerleşim bölgelerine ve Batı Şeria'ya takviye güçler gönderiyor.
İsrail ordusu Yeşil Hat yakınındaki bölge, Kudüs ve mahalleleri, büyük Yahudi yerleşim bölgelerine ve Batı Şeria'ya takviye güçler gönderiyor.

İsrail'de 11 kişinin ölümüne neden olan bir hafta içindeki peş peşe 3 ayrı saldırı, yeni bir Filistin ayaklanmasının patlak verebileceği ihtimalini gündeme getirirken, İsrail ordusu Filistinlilerin sızma ihtimaline karşı Batı Şeria'ya takviye güçler göndereceğini duyurdu.

İsrail ordusu, Beni Barak kentindeki saldırının ardından Filistinlilerden sızma ihtimaline karşı Batı Şeria'ya takviye güçler göndereceğini duyurdu.

  • İsrail ordusundan yapılan açıklamaya göre, orduyla yaptığı değerlendirmenin ardından İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kohavi, Yeşil Hat yakınındaki bölge, Kudüs ve mahalleleri, büyük Yahudi yerleşim bölgelerine ve Batı Şeria'ya takviye güçler gönderilmesi talimatı verdi.

İsrail içlerine Filistinlilerin sızmasını engellemek amacıyla görev yapacak takviye kuvvet sayısının 4 tabur asker olduğu kaydedildi.

Geçen gün akşam İsrail polisinden yapılan açıklamada Tel Aviv'in doğusundaki Beni Barak kentinde silahlı saldırı düzenlendiği ve saldırıda 5 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Bu, İsrail'de bir hafta içinde düzenlenen üçüncü saldırı oldu.

29 Mart akşamı Tel Aviv'in doğusundaki Beni Barak kentinde düzenlenen silahlı saldırıda biri polis 5 İsrail vatandaşı hayatını kaybetmişti.
29 Mart akşamı Tel Aviv'in doğusundaki Beni Barak kentinde düzenlenen silahlı saldırıda biri polis 5 İsrail vatandaşı hayatını kaybetmişti.

İsrail Başbakanı Bennett: Yeni bir terör dalgasıyla karşı karşıyayız

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, başkent Tel Aviv'in doğusundaki Beni Barak kentinde biri polis 5 İsraillinin ölümüne yol açan saldırının ardından yayınladığı görüntülü mesajda İsraillilere seslendi.

İsrail'in, "Duvarların Muhafızları Operasyonu" adı altında, 10-21 Mayıs 2021 tarihleri arasında Gazze Şeridi'ne başlattığı saldırıları hatırlatan İsrail Başbakanı şu ifadelere yer verdi:

İsrail vatandaşları; zor günlerden geçiyoruz. Şu anda yeni bir terör dalgasıyla karşı karşıyayız. Tanık olduğumuz terör ve şiddet (şimdiki saldırıların) ilk işaretiydi.

Bennett, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bu (saldırılar), güvenlik teşkilatının yaratıcı olmasını, kendimizi yeni tehdide adapte etmemizi ve bazen örgütsel bağlantısı olmadan yalnız hareket eden bireyler hakkındaki uyarı işaretlerini önceden okumamızı ve terörü daha gerçekleşmeden engellemek için sahada kontrolü elimizde bulundurmamızı gerektiren; İsrail ordusu, İç Güvenlik Servisi Şin-Bet ve İsrail polisi için büyük ve karmaşık bir meydan okumadır."

Batı Şeria'daki İsrail askerleri, 29 Mart 2022.
Batı Şeria'daki İsrail askerleri, 29 Mart 2022.

İsrail Başbakanı, son günlerde art arda meydana gelen silahlı saldırı olaylarında saldırganları ateş açarak öldüren "sivillerin ve polislerin yanında olduğunu" vurgulayarak, şöyle devam etti:

Zorlu bir dönemle karşı karşıyayız. Siyonizm'in başlangıcından beri terörle mücadele konusunda tecrübemiz var. Bizi o zaman da yıldıramadılar, şimdi de yıldıramazlar. İsrail vatandaşları; bu sefer de kazanacağız."

Saldırıyı düzenleyen Filistinlinin ailesinin evine baskın

Öte yandan, Filistin medyasında yer alan haberlere göre, kalabalık bir İsrail askerî birliği, Cenin'in güneybatısındaki Yabed beldesine girdi.

Askerler, geçen akşam Beni Barak'ta 5 İsrailliyi öldüren Ziya Hamaraşe'nin (27) ailesinin evinin de aralarında olduğu birçok eve baskın düzenledi.

Filistinli haber sitelerinde, beldeye gelen İsrail askerî araçlarının ve Hamaraşe'nin ailesinin evinin çatısındaki askerlerin fotoğrafları yer aldı.

Beni Barak saldırısı

İsrail polisinden yapılan açıklamada, 29 Mart akşamı Tel Aviv'in doğusundaki Beni Barak kentinde düzenlenen silahlı saldırıda biri polis 5 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti.

Açıklamada, "otomatik tüfekle sokakta sivillere ateş açan teröristin" güvenlik güçlerince etkisiz hale getirildiği kaydedilmişti.

İsrail basını, güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberinde, saldırganın, işgal altındaki Batı Şeria'nin Cenin kentine bağlı Yabed beldesi sakini olduğunu belirtmişti.

İsrail'de üst üste saldırılar

Ülkenin güneyindeki Birusseba kentinde 22 Mart'ta düzenlenen bıçaklı saldırıda 4 İsrailli hayatını kaybetmişti. Saldırganın DEAŞ sempatizanı olduğu ve daha önce "güvenlikle ilişkili" suçlardan hapis yattığı belirtilmişti.

Hadera şehrinde ise 27 Mart akşamı iki saldırganın açtığı ateş sonucu 2 polis ölmüş, 3 polis yaralanmıştı. İsrail polislerini hedef alan saldırıyı terör örgütü DEAŞ üstlenmişti.