MalumatYabancı prensese geçit yok

Yabancı prensese geçit yok

HABER MASASI DİĞER 1 DAKİKADA OKUNUR
Yabancı prensese geçit yok
​Yabancı prensese geçit yok​
BEĞEN

Ürdün Kralı Hüseyin’in, 7 Şubat 1999’daki ölümünden hemen önce yaptığı bir tercih, herkesi çok şaşırtmıştı: ABD’de kanser tedavisi gördükten sonra ülkesine dönen Kral, tam 33 yıldır veliahtı olarak görevde bulunan kardeşi Prens Hasan’ı azlederek, yerine kendi oğlu Abdullah’ı getirdi.

Kral Hüseyin (Solda), Prens Muhammed (Ortada) ve Prens Hasan (Sağda)
Kral Hüseyin (Solda), Prens Muhammed (Ortada) ve Prens Hasan (Sağda)

Arap basınında bir süredir yazılıp-çizilen spekülasyonlar böylece gerçek olurken, Prens Hasan ağabeyinin attığı adım nedeniyle büyük bir hayal kırıklığına uğradı. Öte yandan, Ürdün’le ABD’nin yakın ilişkileri göz önüne alındığında, Kral Hüseyin’in bu değişikliği Washington’la istişare etmemiş olması düşünülemezdi. Prens Hasan, durumu çaresizce kabullenmek durumunda kaldı.

Kral Hüseyin (1952-1999) ve Kraliçe Nur
Kral Hüseyin (1952-1999) ve Kraliçe Nur

Kral Hüseyin’in kardeşi Hasan’dan vazgeçme sebepleri hakkında ortaya atılan iddiaların hepsinde de, Prens’in eşi Servet odak noktasındaydı. Kral’ın ABD doğumlu son eşi Kraliçe Nur’la Prenses Servet arasındaki kavgalardan, Servet’in kendi kendine kraliçe olmaya hazırlanmasına ve sarayı erkenden dizayn etmeye kalkışmasına kadar, birçok dedikodu dönmüştü. Fakat, aslında meselenin özünde Prenses Servet’in etnik kökeni ve içinde yetiştiği sülale yer alıyordu.

Prens Hasan ve Prenses Servet
Prens Hasan ve Prenses Servet

Pakistanlı bir ailenin kızı olarak, Hindistan’ın Kalküta şehrinde dünyaya gelen Servet İkramullah, diplomat bir anne-babanın çocuğuydu. Babası Muhammed İkramullah, Pakistan’ın bağımsızlıktan sonraki ilk dışişleri bakanı olmuş, annesi Begüm Şaheste Sühreverdî de Pakistan’ın Fas büyükelçisi olarak görev yapmıştı. Servet’in anne ve baba tarafından dedeleri de Hindistan siyasetinin aktif üyeleriydiler. Anne Begüm Şaheste Sühreverdî, künyesinden de anlaşılacağı üzere, 14’üncü yüzyılda yaşayan ünlü sufi-filozof Şihâbuddîn Suhreverdî’nin soyundan geliyordu.

Prens Hasan ve Prenses Servet çiftinin dört çocukları var.
Prens Hasan ve Prenses Servet çiftinin dört çocukları var.

1958’de Oxford’da okurken tanışan Hasan ve Servet, on yıl sonra Pakistan’ın Karaçi şehrinde evlendiklerinde, Ürdün tahtına ilk kez Pakistanlı bir kraliçenin varis olma ihtimali de resmileşmiş oluyordu. Dört çocukları olan çift, Prens Hasan’ın veliaht prenslik görevi dolayısıyla Ürdün’de büyük siyasi güce de ulaşmıştı.

Ürdün Kralı II. Abdullah (1999 - ...)
Ürdün Kralı II. Abdullah (1999 - ...)

Kral Hüseyin’e ölmeden önce kararını değiştirten unsurun da, evlilik yoluyla Ürdün tahtına Pakistan’dan bir rakip ailenin eklenmesi olduğu, mantıklı bir tahmin olarak değerlendirilebilir. Konuyla ilgili resmi açıklama yapılmış olmasa da, Ortadoğu dengeleri çerçevesinde, Kral’ın tercihinin en makul izahı bu görünüyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.