NihayetEvrenin, nesillerin ve suçun döngüselliği arasında: Mayans M.C

Evrenin, nesillerin ve suçun döngüselliği arasında: Mayans M.C

Sutter’ın güçlü edebi dokuyu mitolojik esintilerle de buluşturduğu büyük beğeni toplayan dizisi; şaşırtıcı ve heyecan dozu yüksek ilk sezonun ardından ikinci sezonuyla da gerilimli seyrini sürdürecek.

SADIK ŞANLI NİHAYET DERGİ 4 DAKİKADA OKUNUR
Evrenin, nesillerin ve suçun döngüselliği arasında:  Mayans M.C
Mayan MC
Nihayet

Sutter’ın güçlü edebi dokuyu mitolojik esintilerle de buluşturduğu büyük beğeni toplayan dizisi; şaşırtıcı ve heyecan dozu yüksek ilk sezonun ardından ikinci sezonuyla da gerilimli seyrini sürdürecek.

BEĞEN

Sons of Anarchy’nin spin-off’u

Mayans M.C
Mayans M.C

Tüm zamanların en iyi dizileri arasında yer alan ve 11 yıl önce gösterime girmesinin ardından tüm dünyada büyük bir hayran kitlesi oluşan Sons of Anarchy, Amerikalı yapımcı, yönetmen ve senarist Kurt Sutter’ın en geniş yankı uyandıran yapımı olmuştu. William Shakespeare’in Hamlet oyununa aşina izleyicilerin kolayca özdeşlik kurabilecekleri karakterleri ve güçlü edebi dokusuyla dikkat çeken dizi, barındırdığı muhteşem oyunculuklarla da kısa sürede kült bir diziye dönüşmeyi başarmıştı.

Sons of Anarchy
Sons of Anarchy

Babasını kaybetmesinin ardından, mensubu olduğu motosiklet çetesine liderlik etmeye başlayan Jax Teller’ın (Charlie Hunnam), William Shakespeare’in Hamlet’inde olduğu gibi yalan, ihanet ve kanla örülü hikâyesi, “to be or not to be” (olmak ya da olmamak) olgusunu seyirciye tekrar tekrar hatırlatan oldukça yenilikçi bir dramaydı.

Yayınlanan 7 sezonunun ardından, final bölümünde başkarakteri Jax Teller’ın dramatik vedasıyla hayranlarını üzen Sons of Anarchy’nin tutkunlarını heyecanlandıran bir gelişme ise geçtiğimiz yıl yaşanmış, dizinin spin-off (devam) projesi niteliğindeki Mayans M.C.’nin izleyicilerle buluşacağı açıklanmıştı.

Dizi motosiklet çetelerinin karanlık dünyasına ışık tutuyor
Dizi motosiklet çetelerinin karanlık dünyasına ışık tutuyor

2018’in Eylül ayında FX TV’de ekrana taşınan Mayans M.C., Sons of Anarchy hayranlarını Meksika-ABD sınırında yer alan Kaliforniya’daki motosiklet çetelerinin de içinde bulunduğu suç kartellerinin bilinmezlerle dolu, kaotik ve tehlikeli dünyasına geri döndürmeyi ve yeni bir heyecan dalgası oluşturmayı başardı.

Ezekiel “EZ” Reyes (JD Pardo) isimli başkarakterinin merkezinde olduğu hikâyesiyle ekrana gelen Mayans M.C, içerdiği suç, gerilim ve aksiyon türlerini oldukça güçlü şekilde harmanlayan bir dizi olarak dikkat çekti. Daha derin ve nitelikli bir yapım Senaryosunda Kurt Sutter’a Elgin James’in ortak olduğu Mayans M.C., devamı olduğu Sons of Anarchy’nin aksine, Meksika-ABD sınırındaki uyuşturucu kartellerinin karakterlerine daha çok odaklanan, aile melodramlarını daha asgariye indirgeyen ve edebi dokusu yönüyle öncülünden de daha derin ve güçlü olmaya çalışan bir yapım.

Öte yandan, iki dizi arasındaki bir diğer önemli fark da başkarakterler arasındaki nitelik farkı. Zira Sons of Anarchy izleyicilerinin bildiği üzere, Jax Teller doğrudan suçun içinden gelen bir karakter olmasına karşın, Mayans M.C.’nin başrolündeki Ezekiel “EZ” Reyes, suça temas etmeden önce Stanford Üniversitesi gibi seçkin bir okulda öğrenim görmüş, özellikle fotoğrafik hafızasıyla dikkat çeken daha derin, karmaşık ve sürprizlerle dolu bir karakter. Bu noktada Ezekiel isimli başkaraktere daha yakından baktığımızda, bir polisi yanlışlıkla öldürmesi sonucu girdiği cezaevinden şartlı tahliyeyle çıkan ve abisi Angel’ın da mensubu olduğu Mayans Motor Kulübü isimli çeteye polis tarafından sızdırılan bir karakter olduğunu görüyoruz.

Ezekiel’in nihai amacı ise sadık bir üyesi olacağı Mayans çetesinin ittifak yaptığı Galindo isimli uyuşturucu kartelinin çökertilmesini sağlamak. Bu noktada, Sons of Anarchy’nin daha yoğun şekilde odaklanılan motosiklet kulübü gündeminin aksine, Mayans M.C.’de suç dünyasına daha yoğun odaklanılarak, daha derin ve aksiyonlu bir dizi izleyiciyle buluşturuluyor.

Dizide ittifakta bulunan Mayans ve Galindo gruplarının yanı sıra Los Olvidados (İsyancılar) isimli bir başka grubun varlığı diziyi daha heyecanlı ve gerilimli kılmayı başarıyor. Fakat bu grup suçun aksine, tıpkı polis gibi, Meksika’nın yozlaşmasının sorumluları ara sında gördüğü uyuşturucu kartellerine topyekûn savaş açarak, Galindo karteliyle de acımasızca bir savaşa girişiyor. Los Olvidados’la ilgili asıl ilginç durum ise bu grubun gizli gündemi.

Zira izleyicinin, dizide yapılan benzetmeyle El Kaide ve DEAŞ gibi asıl amacını gizleyen ve savaş açtığını şeytanlaştırarak propaganda yapan ancak amacı ve hareket tarzıyla aslında şeytanın ta kendisi!” olarak nitelenen bir yapıyla karşı karşıya bırakılması.

Mayalar ve döngüsellik olgusu Gruplar arasındaki bu ilişkiler ve zıtlıkların neden olduğu karmaşık durum, ortaya sürprizlerle dolu oldukça gerilimli ve aksiyonlu bir mücadele ve hikâye çıkartırken, Sons of Anarchy’nin bir sonraki neslini temsil eden Mayans M.C üzerinden ise aslında hiç değişmeyen bir olgu ortaya konuluyor. Bölgede yaşanan uyuşturucu kartelleri arası savaşın neden olduğu dramatik ve trajik olaylar “suçu ve kurbanları” yeniden üretmeyi başarıyor. Bu yönüyle dizi, yaşanan bir döngüselliğe motor kulübü üyelerinin merkezinde olduğu hikâye üzerinden derinlemesine bir bakış sunmayı da başarıyor.

Bu bağlamda, Mayans M. C.’yi öncülü Sons of Anar chy’den ayırt eden en belirgin farkı da burada ortaya çıkıyor. Sons of Anarchy’nin ana teması ve birçok karakteriyle Hamlet’ten esinlenen edebi gücünün aksine, Mayans M.C. daha çok mitolojiye yaslanıyor.

Dizi, adını aldığı Maya uygarlığında önemli yer tutan “yaşamın döngüselliği” olgusuna fazlasıyla atıfta bulunuyor. Yapımcılarından diziye dair gelen açıklamalarda, mitolojiye ve dünyaya aşkları dillendirilirken, geçmişe hayranlıkları nedeniyle de projenin alt yapısında Mayaları kullandıkları ve Maya uygarlığında önemli yer tutan “evrendeki döngüsellik” olgusuna dikkat çekilerek, geçmiş ile şimdi, babalar ile oğulları arasında ortak ve değişmeyen pek çok olgunun varlığına atıfta bulunuluyor, iki nesil arasındaki süreklilik ve döngüselliğin kendilerini dizinin devamını çekmeye yönelttiği ifade ediliyor.

Amatör ve suça bulaşmış oyuncular

İlk sezonu bu düşüncenin ürünü olan ve geçtiğimiz yılın eylül ayında ekrana gelen Mayans M.C.’nin heyecanla beklenen ikinci sezonu ise aradan geçen bir yılın ardından 3 Eylül’de izleyiciyle buluşacak. Hikâyesinin yaslandığını gerçekliğin yanı sıra birçok oyuncusu daha önce suça bulaşmış ve hapis yatmış amatörlerden oluşan Mayans M.C., bu duruma rağmen tıpkı öncülü Sons of Anarchy gibi dikkat çeken oyunculuklarıyla göz doldurmayı başarıyor. İlk sezonu 10 bölümden oluşan dizinin Marcus Alvarez’in dâhil olacağı ikinci sezonu da şaşırtıcı gelişmeler ve gerilimli olaylarla devam edecek.

Alternatif Dizi Önerileri

Mindhunter
Mindhunter

Mindhunter

Netflix’in en beğenilen yapımları arasında yer alan David Fincher imzalı Mindhunter, ilk sezonun üzerinden geçen iki yılın ardından ikinci sezonuyla izleyicilerle buluştu. 1970’ler Amerika’sında FBI çalışanı Holden Ford (Jonathan Groff) ve Bill Tench (Holt McCallany)’in, seri katillerin henüz “ardışık katiller” olarak isimlendirildiği yıllarda, bu tarz psikopat katillerin iç dünyalarını ve işledikleri cinayetleri çözümlemek adına özel bir program dâhilinde giriştikleri çabayı odağına alan dizi, ikinci sezonunda da heyecan dozu yüksek bir seyre kapı aralıyor.

Green Frontier
Green Frontier

Green Frontier

Yakın zamanda gösterime giren yeni diziler arasında konusu bakımından en ilgi çekici yapımlar arasında yer alan Green Frontier, Kolombiya’nın Bogota şehrindeki genç bir kadın dedektif olan Helena Poveda’nın (Joana Del Rio), dört misyoner kadının öldürülmesini araştırmak üzere Amazon ormanlarının derinliklerine doğru yol olmasıyla başlayacak gizemli olaylar silsilesini konu alıyor. Amazon yerlilerinin sırlı dünyalarına da ışık tutulan dizide, dedektif Helena’yı yerli halkın direnişinin yanı sıra cinayetler ile kendi acı dolu geçmişi arasındaki tuhaf ilişkileri çözmek de bekliyor.

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
BEĞEN
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz