60’lı yıllarda rüzgar gibi esen futbol takımı: Yeşildirek

​60’lı yıllarda rüzgar gibi esen futbol takımı: Yeşildirek
​60’lı yıllarda rüzgar gibi esen futbol takımı: Yeşildirek

Bir zamanlar birinci ligde yer alan semt takımı Yeşildirek’in 67 yıllık tarihine doğru nostaljik bir yolculuğa çıkmaya ne dersiniz?

Son 20 yılda gelişen teknolojiyle hayatlarımız tamamen değişti. Bir demlik çay yanında biraz meyve ve bolca kahkahanın bulunduğu aile sohbetleri yerini sessizliğin hakim olduğu baş köşeyi cep telefonlarının aldığı ortamlara bıraktı.

Garipsemeden kabullendik

1950’liler ile 1980’ler arasındaki döneme bakıldığında yaşam şekilleri pek de farklı değildi. Ancak şöyle geriye bir dönüp baktığımızda 2000’li yıllarda cep telefonlarının yeni yeni yaygınlaştığı dönemle günümüz arasında sanki yüzlerce yıllık bir farklılık bulunuyor. Ankesörlü telefondan; akıllı cihazlara geçiş son derece hızlı oldu. Uyum süreci de öyle… Hiç garipsemeden kabul ettik hayatlarımızın merkezine oturan sosyal medyayı…

Semt takımdaşlığı

Yaşildirek 1951 yılında kuruldu.
Yaşildirek 1951 yılında kuruldu.

Ailenin, arkadaşlığın, komşuluğun ve semt olgusunun hat safhada olduğu dönemleri hatırlayanlarınızın sayısı bir elin parmaklarını geçmez. İşte böylesi yıllarda kurulan bir kulüptür Yeşildirek…

Yeşildirek nerede?

Yeşildirek ismi çok tanıdık geldi değil mi? Yeşildirek; Çemberlitaş ile Eminönü arasında kalan bölgedir. Burada kumaşlar, renk renk ipler satılır. İstanbul’u bilenler nereden söz ettiğimi hemen anlayacaktır. Çünkü bu şehirde yaşayanlar çeyizden, şekerlemeye her şeyi buradan alır.

Bir zamanlar semt takımları bölge halkı için çok kıymetliydi.
Bir zamanlar semt takımları bölge halkı için çok kıymetliydi.

1951 yılında kuruldu

Bölgedeki esnaf 1951 yılında Yeşildirek Spor Kulübü’nü kurdu. Fenerbahçeli efsane Alparslan Eratlı'nın da formasını giydiği Yeşildirek 1961 yılında şimdiki ismiyle Süper Lig'e yükseldi.

Süper Lig’de oynadı

1961-1965 yılları arasında Süper Lig eski adıyla 1. Lig'de mücadele eden Yeşildirek'i 1962'de Fenerbahçe'nin efsane kalecisi Cihat Arman çalıştırdı.

Maddi kaynaklar önemli

1. Lig'deki ilk yıllarında başarılı sonuçlar alan rakiplerinin korkulu rüyası olan Yeşildirek futbolun ekonomik bir güç gerektirdiğinin en önemli örneğidir. Maddi açıdan güçlü rakipler karşısında mücadele edemeyen Yeşildirek yıllar içinde 2. Lig'e ve 3. Lig'e kadar geriledi.

Amatör futbolla ilgilenmeyen gençler ise bu ismi çoktan unutmuş durumda.

Yeşildirek’te bulunan Gürün Han’da kurulan Yeşildirek şimdilerde 2. Amatör Lig 8. Grup’ta mücadele ediyor.