FETÖ'den yargılanan Konyaspor eski başkanı için karar verildi

Ahmet Şan
Ahmet Şan

Atiker Konyaspor'un eski başkanı Ahmet Şan, yargılandığı FETÖ davasının ilk duruşmasında beraat etti.

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Atiker Konyaspor eski başkanı Ahmet Şan, FETÖ'nün gizli haberleşme programı ByLock kullandığı iddiasıyla yargılandığı davanın ilk duruşmasında beraat etti.

Konya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşen duruşmayı Ahmet Şan’ın ailesi, avukatları, Konyasporlu bazı taraftarlar ve AK Parti eski İl Başkanı Musa Arat da takip etti. Kimlik tespitinin ardından savunmasını yapan Ahmet Şan, 21 Ağustos 2017’de sosyal medyada ’Bylock’ kullandığı yönündeki paylaşımlar üzerine geldiği Konya Adliyesi’nde, hakkında soruşturma yürütüldüğü bilgisine ulaşarak ifade verdiğini hatırlattı.

Bylock yüklü olduğu ileri sürülen cep telefonu hattının daha önce yöneticiliğini yaptığı Kombassan Holding tarafından kendisine verildiğini ve bu hattı 1 yıl sonra kendi üzerine kaydettirdiğini anlatan Şan, gizli haberleşme programını hiç görmediğini ve yüklemediğini savundu. 15 Temmuz sonrası FETÖ üyelerinin birbirlerine gönderdiği ‘Darbe girişimini lanetleyin’ şeklinde yazıya cep telefonunda rastlandığının sorulması üzerine Şan, telefonunda kıble pusulası ve namaz vakitleri ile ilgili programlar yüklü olduğunu dile getirerek, "Böyle bir mesajı hatırlamıyorum. Takip ettiğim haber sitelerinden kalmış bir haber olabilir" dedi.

Şan, evinde yapılan aramada ele geçirilen FETÖ liderinin yazdığı ‘Sonsuz Nur’ isimli kitabın hediye edilmiş olabileceğini, Bank Asya hesabının da çalıştığı holdingde maaş hesabı olarak açıldığını, aktif kullanılmadığını bildirdi.2001 yılından itibaren apartman sakinleriyle sohbet amacıyla bir araya geldiklerini ancak bunun bir ‘Cemaat’ toplantısı olmadığını anlatan Ahmet Şan’ın bu sözleri üzerine tanık Mali Müşavir Ali Egemen dinlendi. Tanığın aynı yöndeki beyanları üzerine Cumhuriyet Savcısı mütalaasında, sanığın iradesi dışında Mor Beyin yazılımı nedeniyle Bylock’a yönlendirildiğinin tespit edildiğini, kesin ve inandırıcı deliller bulunmadığı için beraatını istedi. Mahkeme heyeti de Ahmet Şan’ın beraatına karar verdi.