Yunanistan Başbakanı Miçotakis: Girişlere izin verilmeyecek

HABER MASASI AA 1 DAKİKADA OKUNUR

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Twitter'dan yaptığı açıklamada Yunanistan'ın hiçbir yasa dışı girişe müsamaha göstermeyeceğini ifade etti.

Miçotakis, Twitter mesajında, İdlip'te yaşanan olaylardan sonra Yunanistan'ın olası yeni bir mülteci akınına karşı Türkiye ile olan sınırlarındaki güvenliği artırdığını belirterek, şunları kaydetti:

"Suriye'de yaşanan trajik olaylardan Yunanistan'ın hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır ve başkalarının kararlarının sonuçlarına maruz kalmayacaktır. Türk-Yunan kara ve deniz sınırlarında büyük gruplar halinde önemli sayıda göçmen ve mülteci toplandı ve ülkeye yasa dışı olarak girmeye çalıştılar. Açık olmak istiyorum, Yunanistan’a hiçbir yasa dışı girişe müsamaha gösterilmeyecek. Sınırlarımızın güvenliğini artırıyoruz.”

Düzensiz göçmenler Avrupa sınırına ilerliyor
Türkiye'nin düzensiz göçmenlerin Avrupa'ya geçişine engel olmayacağı yönündeki haberler üzerine, bazı düzensiz göçmenler Çanakkale'nin Ayvacık ilçesindeki sahillere geldi. Göçmenler lastik botlarla Yunanistan'a geçmeye çalışıyor.

Öte yandan Yunan basınındaki haberlerde, Yunanistan’ın Evros bölgesindeki Kastanies (Pazarkule) sınır kapısında geçişlerin, Avrupa’ya geçmek üzere Edirne’ye gelen yaklaşık 300 düzensiz göçmenin tampon bölgeye girmesi nedeniyle geçici olarak durdurulduğu belirtildi.

Uluslararası Af Örgütü'nden Yunanistan ve Bulgaristan'a 'sığınmacı' çağrısı
Jurnal.ist

Rusya’da Güvenlik Konseyi Toplantısı sonrası dikkat çeken Türkiye mesajı
Jurnal.ist

Yunanistan, mültecilere karşı biber gazı ve ses bombası kullanıyor
Jurnal.ist

Avrupa'ya uzanan yol: Göçmenleri bekleyen tehlike 'mülteci imha timi'
Jurnal.ist

BM'den 'mülteci' çağrısı: Türkiye'ye verilen destek artırılmalı
Jurnal.ist

Türk ve Rus heyetleri İdlib konusunu görüşecek
Jurnal.ist

Yunanistan mültecilere sınırı kapattı
Jurnal.ist