10 günlük kritik sürece girildi: Rusya Ukrayna'yı işgal için Çin Olimpiyatlarını bekliyor

Arşiv
Arşiv

Başta ABD olmak üzere Batılı güçler Ukrayna'da olası bir Rus saldırısının her an başlayabileceği mesajını verirken, işgalin bu hafta başlayabileceği iddiası gündeme geldi. Rusya'nın 'tatbikat' dediği askeri hareketlilik ve işgalin önündeki en büyük engel olarak görülen Çin Olimpiyatları bu hafta sonu bitiyor.

Önümüzdeki birkaç gün içinde Rusya'nın Ukrayna'yı işgali gerçekleşmese bile, Avrupa istikrarı ve Doğu-Batı ilişkilerinin geleceği dengedeyken kriz kritik bir dönüm noktasında. Bu hafta olayların barışçıl bir şekilde çözülüp çözülmediğini veya Avrupa'nın savaşta olup olmadığını belirleyebilir.

Avrupa'nın Soğuk Savaş sonrası güvenlik mimarisi ve konvansiyonel askerî ve nükleer kuvvetlerin konuşlandırılması konusunda uzun süredir üzerinde anlaşmaya varılan sınırlar tehlikede.

"Önümüzdeki 10 gün kritik"

Emekli bir diplomat ve şu anda Northwestern Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler dersi veren ABD'nin eski Gürcistan Büyükelçisi Ian Kelly "Önümüzdeki 10 gün kritik olacak" dedi.

Cuma günü Biden yönetimi, ABD tarafından alınan istihbarata göre çarşamba günü bir işgalin her an gerçekleşebileceğini ve Washington'un Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki büyükelçilik personelinin neredeyse tamamını tahliye ettiğini söyledi.

"Taraflar birbirlerine karşı, çok daha ileri gidebilirler"

Başkan Joe Biden ile Rus lider Vladimir Putin arasında cumartesi günü yapılan telefon görüşmesi, gerilimi azaltmak için etkili olmadı. Moskova Ekonomi Yüksek Okulu Avrupa Araştırmaları Merkezi Başkanı Timofei Bordachev "Rusya ve ABD, Avrupa düzeninin gelecekteki şekliyle ilgili çıkar çatışmalarının zirvesine yaklaşıyor. Taraflar birbirlerine karşı, çok daha ileri gidecek eylemlerde bulunabilirler" dedi.

Tatbikat bitiyor

Washington ve NATO, ana güvenlik taleplerini reddetmelerinin ardından Moskova'nın resmî tepkisini bekliyorlar ve Rusya'nın Ukrayna yakınlarında konuşlandırma kapsamında Belarus'ta gerçekleştirilen büyük askerî tatbikatları sona erecek. Türkiye gazetesinin haberine göre şu anda Belarus'ta bulunan Rus birliklerinin geleceği, Kremlin'in niyetlerini değerlendirmede kilit rol oynayacak.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >