Jurnal.istA'dan Z'ye: Facebook'u daha etkin kullanmak için 9 ipucu

A'dan Z'ye: Facebook'u daha etkin kullanmak için 9 ipucu

Facebook'u basit gizlilik ayarlarıyla daha güvenli hale getirebilmek mümkün. Özellikle Cambridge Analytica veri sızıntısı skandalının ardından Facebook'u daha etkin kullanmak için 9 farklı ipucunu sizlere sunuyoruz.

YUNUS EMRE ŞAHİN GZT 2 DAKİKADA OKUNUR
A'dan Z'ye: Facebook'u daha etkin kullanmak için 9 ipucu
Facebook

Facebook'u basit gizlilik ayarlarıyla daha güvenli hale getirebilmek mümkün. Özellikle Cambridge Analytica veri sızıntısı skandalının ardından Facebook'u daha etkin kullanmak için 9 farklı ipucunu sizlere sunuyoruz.

BEĞEN

Dünya çapında 13 yıldır hizmet veren Facebook, Messenger da dahil olmak üzere Instagram ve WhatsApp sayesinde milyarlarca kişiye erişiyor. Tabii ki haliyle tüm bu kullanıcıların kişisel verilerini de elinde tutuyor.

Geçtiğimiz haftalarda Cambridge Analytica'nın 'veri sızıntısı' raporunun ortaya çıkmasıyla önemli oranda değer kaybeden şirket, birçok kullanıcının 'güvenliği' sorgulamasına sebep oldu. Evet; Mark Zuckerberg defalarca özür dileyerek benzer durumla karşılaşılmaması için çeşitli önlemler alındığını bildirdi. Bunlardan birkaçını şu şekilde listelemek mümkün:

- Veri sızdıranlara kolay erişim için ödül programı
- Mobil uygulamaların güncellenmesi
- Reklamlara için gizliliğin artırılması

Not: Madde 3, Instagram ekosistemini de kapsıyor.

Peki ama Facebook'u daha etkin bir şekilde kullanmak için hangi güvenlik / gizlilik konularında hangi adımlar atılabilir?

9. Haber Kaynağı özelleştirme
Haber Kaynağı özelleştirme

Facebook'ta önemli arkadaşlarınıza öncelik vererek daha temiz bir sosyal ağ kullanımı sergileyebilirsiniz. Bunun için en sağ üst bölümden "Haber Kaynağı Tercihleri" kısmına tıklayıp öncelik sıralaması seçimi yapabilmek mümkün.  

Böylece, arkadaşlarınız arasında bir öncelik sıralaması oluşturup Haber Kaynağı'nda görünmesini istemediğiniz kişileri takipten çıkabilirsiniz. Üstelik yine bu seçenekler üzerinden Haber Kaynağı'nda gizlenen uygulamalara da erişilebiliyor. 

8. Zaman Tüneli paylaşımlarını sınırlandırma
Zaman Tüneli paylaşımlarını sınırlandırma

Facebook'ta standart gizlilik ayarlarından biri de Zaman Tüneli paylaşımlarını sınırlandırmak. Normalde herhangi bir kişi sizi gönderi ya da fotoğrafta etiketlediğinde otomatik olarak Zaman Tüneli'nize düşer. Fakat, bunu ufak bir gizlilik ayarıyla değiştirebilmek mümkün. İzlenecek yöntem şu şekilde:

Ayarlar > Zaman Tüneli ve Etiketleme bölümünde en üstte yer alan "Zaman Tüneli'me kimler bir şey ekleyebilir?" seçeneği üzerinden paylaşımları "Sadece Ben" olarak işaretleyebilir ve kontrolü ele alabilirsiniz. 

7. Çok aşamalı doğrulama tercihi
Çok aşamalı doğrulama tercihi

İki aşamalı doğrulama sayesinde güvenlik bir üst aşamaya taşınabiliyor. Peki ama bunu nasıl yapıyoruz? 

Öncelikle Ayarlar > Güvenlik > Kodmatik sayesinde bu ayar aktif edilebiliyor. Kur düğmesine tıklandığında şifre girilmesi isteniyor. Ardından hem QR kodla hem de güvenlik koduyla giriş yapılması gerekiyor. Gayet basit gibi duran bu ayar Facebook hesabınızın güvenliğinin artması için büyük önem taşıyor. 

6. Daha etkin bildirim sistemi
Daha etkin bildirim sistemi

Facebook'ta yaşanan gelişmeleri bildirim sayesinde anlık şekilde takip edebilmek mümkün. Bu ayar, özellikle haber sayfalarını çok sık kullananlar için büyük fayda sağlıyor. Etkinleştirme yöntemi şu şekilde:

İlk etapta Bildirimler bölümü üzerinden detaylar görüntülenebiliyor. Burada çeşitli düzenlemeler yaparak aboneliğin olduğu sayfa ya da gruplara dair bildirimlerin size hangi yöntemle sunulacağını seçebilirsiniz. 

5. Güncellenen Facebook erişim listesi
Güncellenen Facebook erişim listesi

Facebook, güvenliği artırmak için yıllar önce cep telefonuna doğrulama kodu göndermeye başladı. Ayrıca farklı kişilerin hesaba erişebilmesi durumunda bilgilendirme yapılıyor. Bunun takibini yapmak isteyenleri şöyle alalım: 

Ayarlar > Güvenlik > "Tarayıcıların ve Uygulamaların" işte bu seçenek üzerinden sorgulama gerçekleştirilebiliyor. 

4. Gönderi paylaşımlarını gizleme
Gönderi paylaşımlarını gizleme

Facebook'ta herhangi bir metin, fotoğraf, video ya da genel adıyla gönderi paylaşırken, bu gönderinin kimler tarafından görüntülenebileceğini seçebilmek mümkün. Bunun için paylaşım yaparken "Herkese Açık" penceresi üzerinden seçim yapılabiliyor. Burada" Arkadaşlar" ya da" Sadece Ben" şeklinde seçenekler mevcut.

3. Facebook hesabını miras bırakma
Facebook hesabını miras bırakma

Facebook hesabı miras bırakılabiliyor. Evet; ülkemizde olmasa da dünya genelindeki birçok kişi bu ayarı aktif hale getiriyor. Bu yöntem sayesinde Facebook hesabınızı ölümünüzden sonra kime miras bırakabileceğinizi seçebiliyorsunuz. 

Ayarlar > Genel > Hesap Varisi bölümünden herhangi bir arkadaşınıza hesabınızın yetkini devredebilirsiniz. 

2. Engelleme seçenekleri
Engelleme seçenekleri

Facebook'ta istediğiniz kişiyi, grubu, sayfayı, uygulamayı ya da oyun isteklerini engelleyebilirsiniz. Bunun için yine Ayarlar bölümü üzerinden Engelleme seçeneğine tıklamak yeterli. Akabinde sağ bölümden gerekli ayarlamalar yapılabiliyor. 

1. Yüz tanıma araçları
Yüz tanıma araçları

Son olarak Facebook'ta yüz tanıma özelliğini de aktif ya da pasif olarak ayarlayabilirsiniz. Bir fotoğraf ya da videoda otomatik olarak eklenme gibi durumlar söz konusu olabiliyor. Eğer bu özellikten rahatsızsanız pasif hale getirebilirsiniz. 

YORUMUNUZU YAZIN, SORUNUZU SORUN
{{ entity.comments.quantity }} KİŞİ YORUM YAZDI
İLK YORUM YAZAN SİZ OLUN
Y YUNUS EMRE ŞAHİN GZT Editörü

GZT Teknoloji kendisinden sorulur. Teknoloji haberleri, ipuçları ve ürün incelemeleri hazırlar, her hafta gündemi değerlendiren canlı yayınlarla teknolojinin nabzını tutar.

BEĞEN
Kobe'yi konu alan 'komplo teorisi' yalan çıktı VİDEO / 00:53

Kobe'yi konu alan 'komplo teorisi' yalan çıktı

Ahmet Zarifoğlu Jurnal.ist Pazartesi 14:38, 27.01.2020
YUKARI DÖNÜN

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz