Android telefonlarda uygulamalar neden çöktü?

Arşiv
Arşiv

Dünya çapında birçok Android telefonda dün geceden beri çok sayıda uygulama çöküyor. Google sorunu tespit etmeye çalıştığını açıklarken, çökmenin Android System Webview adlı uygulamadan kaynaklandığı anlaşıldı.

Dünya çapında Android telefon kullanan birçok kişi dün geceden beri uygulamaların çökme sorunu yaşıyor. Telefonlar birçok uygulama için sürekli olarak 'duruyor' hatası veriyor.

Bu hata bazı telefonlarda, açık olmayan uygulamalar için bile ekranda beliriyor. Sorunun Daha çok Samsung marka telefonlarda ve son alınan güncelleme sonrasında yaşandığı belirtiliyor.

Android System Webview uygulamasını telefonunuzdan kaldırarak geçici bir çözüm bulabilirsiniz
Android System Webview uygulamasını telefonunuzdan kaldırarak geçici bir çözüm bulabilirsiniz

Sorunun kaynağı bulundu

Sorun, Android System Webview uygulamasından kaynaklanıyor. Android System Webview, Android telefonların içinde gelen ve uygulamaların internet içeriğini gösterebilmek için kullandığı bir yazılım.

Kesin çözüm için Google'dan yeni bir güncelleme gelmesi bekleniyor ama bu sırada birçok kullanıcı, Android System Webview uygulamasını telefonlarından kaldırarak sorunu çözmüş durumda.

Çökme nasıl engellenebilir?

Çökmeyi engellemek için yapılacaklar
Çökmeyi engellemek için yapılacaklar

Telefonunuzda Ayarlar-Uygulamalar-Android System Webview-Güncellemeleri kaldır işlemini yaparak şu an için uygulama çökmesini engelleyebilirsiniz. Güncellemeleri kaldır seçeneği, bazı telefonlarda ekranın sağ üst köşesindeki üç noktaya basınca çıkıyor.

Bu işlemi yaptıktan sonra telefonunuzu yeniden başlatmanız da tavsiye ediliyor.

Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, güncelemeleri kaldırırken Android System WebView uygulamasını kapatmamanız. Android System WebView'ü kapatmak, başka uygulamalar için sorun çıkarabiliyor.

Güncellemeleri kaldırabilirsiniz

Android 10 sürümünün altındaki telefonlarda ise bu işlemin işe yaramayabileceği belirtiliyor. Bu durumda Chrome'un aldığı güncellemelerin kaldırılması öneriliyor.

Google yönetimi sorunun kaynağının tespit edilmeye çalıştığını açıkladı. Google sözcüsü, "WebView'ün Android'de bazı uygulamaların çökmesine sebep olmasının farkındayız" derken, sorunun çapının anlaşılmaya çalışıldığını ve bir yama hazırlanmakta olduğunu açıkladı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >