Apple zor günler geçiriyor: App Store'daki %30'luk komisyon şirketin başına bela açabilir

Tim Cook
Tim Cook

Dünyanın ilk 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşan teknoloji şirketi olmayı başaran Apple, son haftalarda piyasa değerini kaybederken, 'haksız gelir elde ettiği' iddialarıyla da gündeme geliyor. Tüm ayrıntılar haberimizde:

Apple son birkaç aydır kan kaybı yaşıyor. Kasım'ın günü üç aylık kazanç raporunu (finansal sonuçları) yayınlayan şirket, ulaşılan rakamlardan pek de memnun değil. Ama daha önemlisi bundan böyle ürünlerin satış adetlerinin açıklanmayacak olması. Yani artık hangi iPhone'nun ne kadar sattığı ya da yeni MacBook'ların kaç adet satış rakamına ulaştığı gibi bilgiler paylaşılmayacak.

İlginizi çekebilirApple dördüncü çeyrek sonuçlarını yayınladı

Piyasa değeri düşüyor!

Yayınlanan haberlerde de belirtildiği gibi Apple'ın piyasa değerinin 1 trilyon doların altına düşmesi, şirketin hisseleri önemli oranda düştü. Ertesi gün hafifçe iyileşti. Bunun en önemli sebeplerinden biri yeni iPhone'ların (iPhone Xs, iPhone Xs Max ve iPhone XR) satışlarında beklenen rakamlara ulaşılamıyor oluşu. Ama Apple'ın başının dertte olduğu konulardan biri de App Store.

İlginizi çekebilirApple Madalyonu Kısım I: Nereden nereye?
İlginizi çekebilirApple Madalyonu Kısım II: Nereden nereye?
İlginizi çekebilirApple serbest düşüşte: 'Hisseler eriyor'
Apple, en büyük kazancını hizmetlerine borçlu. Bunlar arasında uygulamalar ilk sırada yer alıyor. Tabii iCloud gelirleri de var.
Apple, en büyük kazancını hizmetlerine borçlu. Bunlar arasında uygulamalar ilk sırada yer alıyor. Tabii iCloud gelirleri de var.

En büyük gelir kalemi: Hizmetler!

Uygulama satışlarının yanı sıra sunduğu abonelikler ve diğer dijital hizmetler sayesinde şirketin 'hizmet' sektörü son yıllarda önemli ve güvenilir bir gelir kaynağı haline geldi. Hatta hizmetler aslında Apple'ın gelir kalemleri arasındaki en güçlüsü. iPhone / iPad ya da Mac satışlarını gölgede bırakan Apple hizmetleri, sadece son çeyrekte 10 milyar dolarlık hizmet geliri elde etti.

App Store'da milyonlarca farklı uygulama var. Ancak kullanıcıların uygulama indirebileceği tek seçenek bu uygulama mağazası ve %30'luk komisyon Apple'ın 'haksız kazanç' elde ettiği yönündeki iddiaların yüksek sesle dile gelmesine sebep oluyor.
App Store'da milyonlarca farklı uygulama var. Ancak kullanıcıların uygulama indirebileceği tek seçenek bu uygulama mağazası ve %30'luk komisyon Apple'ın 'haksız kazanç' elde ettiği yönündeki iddiaların yüksek sesle dile gelmesine sebep oluyor.

Apple, iPhone ve iPad'ler için 10 yılı aşkın süredir (hatta 10.yılı da kutlandı) App Store üzerinden uygulama ve oyunlar sunuyor. App Store'da satılan uygulamalardan %30'luk bir komisyon alan şirket, aslında bir anlamda 'tekel' oluşturuyor. Tüketicilerin App Store fiyatlarındaki hızlı yükseliş ardından tepki göstermesi de işte bu yüzden. Tüketici Hakları Mahkemesi, tüketicilerin şikayetlerini dikkate alarak soruşturma başlattı. Başlatılan bu soruşturma, App Store üzerindeki fiyatların neden bu kadar yüksek olduğu ve orantısız şekilde yükseldiğini konu alıyor. Dolayısıyla mahkemenin konuyla ilgili vereceği karar büyük önem taşıyor.

İlginizi çekebilirApp Store'un 10. yılı: İlk uygulamalardaki tasarım değişiklikleri şaşırtıcı
İlginizi çekebilirApple tahtını kaybetti: 'Piyasa değeri en büyük şirket değişti'

Apple'ın sıkıntıları bunlarla da bitmiyor. ABD Başkanı Donald Trump, 26 Kasım'da yaptığı açıklamada, Çin'de üretilen iPhone ve MacBook gibi ürünler için %10'luk bir artış düşündüğünü (Apple haricindeki diğer üreticiler için de geçerli) söyledi. Trump, Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada 'ABD'de fabrika inşa etmeyi ve ürünü buraya getirmeyi önerdiğim başka alternatifler de var.' şeklinde konuştu.

Bu haberler aslında Apple'ın piyasadaki değerinin de hızlıca değişmesine sebep oluyor. Piyasa değeri yaklaşık 3 ay önce 1.1 trilyon seviyesine kadar çıkan şirket, şu anda 826 milyar dolara kadar gerilemiş durumda.