Azil yargılanmasına başlanan Trump aklanacak mı?

ABD'nin 45. Başkanı Donald Trump'ın aklanmasına kesin gözüyle bakılıyor - Arşiv
ABD'nin 45. Başkanı Donald Trump'ın aklanmasına kesin gözüyle bakılıyor - Arşiv

ABD'nin eski Başkanı Donald Trump'ın azil yargılamasına başlandı. İlk oturumda görevi sona ermiş bir başkanın yargılanmasının anayasal olup olmadığı oylandı. 44'e karşı 56 oyla azil yargılamasının anayasal olduğu sonucuna varıldı. Trump'ın azledilmesi için en az 67 senatörün oyu gerektiği için Trump'ın aklanmasına kesin gözüyle bakılıyor.

İÇİNDEKİLER

ABD Senatosu, eski Başkan Donald Trump'ın azil istemiyle yargılanmasının anayasal olup olmadığına ilişkin oylamada, yargılamanın anayasal olduğu sonucuna ulaştı.


6 Ocak'taki Kongre baskını dolayısıyla Trump'ın azil yargılamasının yapıldığı Senato Genel Kurulu, ilk gün oturumlarını, görevi sona ermiş bir başkanın yargılanıp yargılanamayacağına ilişkin oylama ile tamamladı.

Oylamada 44 Cumhuriyetçi senatör Trump'ı yargılamanın anayasal olmadığı yönünde oy kullanırken, 56 senatör ise yargılamayı anayasal buldu.

50 Demokrat senatörün yanı sıra 6 Cumhuriyetçi senatörün de Trump aleyhinde oy kullanması dikkati çekti.

Turnusol niteliği taşıyor

Trump'ın suçlu olup olmadığına karar verilecek nihai oylama için bir "turnusol kağıdı" olarak görülen oylamanın sonucu, Trump'ın Kongre baskınında halkı isyana teşvik suçlamasından aklanacağına işaret ediyor.

Amerikan medyası, Trump'ın suçlu bulunabilmesi için gereken 67 oya ulaşılmasının mevcut Senato aritmetiğinde pek mümkün olmadığı yorumlarını öne çıkardı.


Oylamanın ardından oturumlarına ara veren Senato Genel Kurulu, yerel saatle Çarşamba öğlen yeniden bir araya gelecek.

Aklanması bekleniyor

100 sandalyeli Senatoda Trump'ın suçlu bulunabilmesi için en az 3'te 2 çoğunluğun (67 senatör) Trump aleyhinde oy vermesi gerekiyor. Demokratların ve Cumhuriyetçilerin 50'şer sandalyeye sahip olduğu mevcut Senato aritmetiğinde Trump'ın aklanmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Ne olmuştu?

  • Biri polis toplam 5 kişinin hayatını kaybettiği Kongre baskını konusunda Trump'ın "isyana teşvik" ile suçlandığı azil maddesi, 14 Ocak günü Temsilciler Meclisi'nde kabul edilmişti.
  • Trump, ABD tarihinde hem azil istemiyle 2. kez yargılanan ilk başkan, hem de görevi sona erdikten sonra azil istemiyle yargılanan tek başkan olarak kayıtlara geçmişti.
Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >