Beyaz Saray açıkladı: Trump koronavirüse yakalandı mı?

Trump'ın katıldığı konferanstan koronavirüs çıkması ABD medyasında tartışma konusu oldu
Trump'ın katıldığı konferanstan koronavirüs çıkması ABD medyasında tartışma konusu oldu

ABD Başkanı Donald Trump'ın, koronavirüs bulaşması ihtimali olan bazı yerlerde bulunması sebebiyle 'virüs kapmış olabileceği' tartışılırken, Beyaz Saray'dan konuyla ilgili açıklama geldi.

Beyaz Saray, testi gerektirecek bir durum olmaması sebebiyle ABD Başkanı Donald Trump'ın şu ana kadar koronavirüs testi yaptırmadığını açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham, koronavirüs bulaşması ihtimali olan bazı yerlerde bulunması sebebiyle "virüs kapmış olabileceği" tartışılan Trump'ın durumuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Trump'ın sağlık durumu harika

Grisham, "Başkan COVID-19 testi yaptırmadı çünkü ne virüs taşıdığı teyitli hastalarla uzun süre teması oldu, ne de kendisinde herhangi bir semptom bulunmaktadır. Başkan Trump'ın sağlığı harika durumdadır ve özel doktoru onun durumunu yakından takip etmektedir." ifadelerini kullandı.

Trump veya Pence'nin katıldığı etkinliklerde koronavirüs

Amerikan medyası, Trump ile Başkan Yardımcısı Mike Pence'in son 10 gün içerisinde katıldığı bazı etkinliklerde daha sonra koronavirüs taşıdığı açıklanan kişilerin ortaya çıkmasının ardından "Acaba Trump veya Pence virüs kapmış olabilir mi?" tartışmasını yürütüyordu.

Ne olmuştu?

ABD'nin Maryland eyaletinde 29 Şubat'ta düzenlenen Muhafazakarlar Siyasi Eylem Konferansı'na Trump ile Pence katılmıştı.

ABD Başkanı Trump'ın katıldığı konferans
ABD Başkanı Trump'ın katıldığı konferans

Toplantıyı düzenleyen Amerikan Muhafazakarlar Birliği, daha sonra yaptığı açıklamada, söz konusu konferansa katılan bir kişide koronavirüs tespit edildiğini, ancak bu kişinin Trump ve Pence ile hiçbir etkileşimde bulunmadığını açıklamıştı.

Benzer şekilde mart ayı başında Washington'da düzenlenen Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesinin (AIPAC) yıllık konferansına da Mike Pence ile Dışişleri Bakanı Mike Pompeo katılmış, konferansa katılan 2 kişide virüs tespit edildiği açıklanmıştı.

Bugünün gazete manşetleri için tıklayın >